21.07.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

“HER 5 KİŞİDEN 1’İ KRONİK AĞRI İLE KARŞI KARŞIYA”

“HER 5 KİŞİDEN 1’İ KRONİK AĞRI İLE KARŞI KARŞIYA”

tennis player massaging elbowİmuneksFarma tarafından ilki gerçekleştirilen “Bilimsel Platform” toplantısı İtalyan Milli Takımı’nın doktoru Mario Turani ve Ortopedik Cerrah Prof. Dr. Bülent Aksoy’un katılımı ile gerçekleşti.

Alanında uzman yüze yakın katılımcıyı ağırlayan toplantıda Dr. Mario Turani, her 5 kişiden birinin kronik ağrılarla karşı karşıya olduğunu, 3 kişiden birinin ise gündelik hayatlarını idame ettirmede zorluk çektiğini söyledi. 150’yi aşkın ağrı sendromunun gündelik hayatı sekteye uğrattığını belirten Turani; zerdeçal, fesleğen ve zencefil gibi doğal ürünlerin sağlık açısından doğrudan kullanılmamasını, klinik araştırmalardan geçen medikal ürünlerin tercih edilmesi gerektiğini vurguladı.

Türk ilaç sektörünün inovatif ismi İmuneksFarma, sağlık sektöründeki deneyimlerin paylaşılması adına kurguladığı “Bilimsel Platform” toplantısının ilkini gerçekleştirdi. İtalyan Milli Takımı’nın doktoru Mario Turani ve Ortopedik Cerrah Prof. Dr. Bülent Aksoy’un konuşmacı olarak katıldığı toplantının gündem maddesini akut-kronik ağrılar ve diz cerrahisi oluşturdu.

Alanında uzman yüze yakın katılımcının ağırlandığı toplantıda Dr. Mario Turani genç, orta ve ileri yaştakilerde görülen fiziksel engeller, eklem ağrıları, travmalar, cerrahi müdahale ile çözülmesi gereken sağlık sorunlarını katılımcılarla paylaştı. Son yıllarda 18 yaş üzeri erişkin hastalarda yapılan araştırmalar sonucunda en çok diz, omur, parmak ve kalça ağrılarının ön planda olduğunu belirten Dr. Turani, 150’yi aşkın farklı ağrı sendromu ile karşılaşıldığını söyledi.

“HER TÜRLÜ DAVRANIŞ BÜTÜNLÜĞÜNÜ SEKTEYE UĞRATIYOR”
Akut ya da kronik olarak karşılaşılan ağrı sendromlarının hasta için her zaman bir fiili sorun olduğunu belirten Dr. Mario Turani, “Ağrının nedeni neresi olursa olsun kişinin mutlaka yaşam kalitesini, uzun vadede ise günlük hayatını etkiler. Dünya sağlık örgütü tarafından paylaşılan verilere göre her 5 kişiden biri orta ya da üst düzey kronik ağrı ile karşı karşıya. Öte yandan 3 kişiden birinin gündelik hayatlarında yaşamlarını idame ettirmede zorlandıkları belirtiliyor. Akut, kas-iskelet ağrıları, travma, kırıklar ya da yaralanmalar gündelik hayatta her türlü davranış bütünlüğünü sekteye uğratıyor” dedi.

Toplantıda her geçen gün artan ağrı sorunlarıyla ilgili olarak değerlendirmelerde de bulunan Dr. Turani, ağrı eklem travmalarının yüzde 50’sinin düşmeyle ilgili olduğunu, bunu yüzde 15-20 ile genç yetişkinlerin trafik kazalarına bağlı ya da spor ağrılarının takip ettiğini; geriye kalan dilimde ise günlük-çalışma hayatındaki tedbirsizlikler nedeniyle oluştuğunu söyledi. Ağrılara müdahale yönetimi konusunda da bilgi paylaşan Mario Turani sözlerini şöyle sürdürdü;
“Bugün baş ağrıları içinde bireysel davranılarak ilaç kullanılıyor. İlaç kullanımının mutlak doktor kontrolünde, kısa süreli ve doğru dozda kullanılmalı. Aksi takdirde yanlış ilaç tedavisi ülser, gastrit, kanama ve farklı aynı zamanda ciddi yan etkileri gösterebiliyor. Ayrıca insanoğlunun varlığından beri karşımıza çıkan alternatifler var. Zerdeçal, zencefil, fesleğen bunlar için en iyi örnek. Bu alternatifler güçlü olmasıyla birlikte, doğrudan ve yanlış miktarda kullanımda ölümle sonuçlanabiliyor. Bu yüzden akut ya da kronik ağrısı bulunanların doğal ürünlerle hazırlanan ve klinik araştırmalardan geçen medikal ürünlerin tercih etmesi gerekiyor. Son dönemde akut yumuşak doku zedelenmeleri, eklem-kas ağrıları tedavisinde, yeni nesil teknoloji ürünü olan Spray Patch’ler tercih edilmektedir.”
Ortopedik Cerrah Prof. Dr. Bülent Aksoy ise katılımcılarla diz cerrahisi, güncel yöntemler üzerine deneyimlerini ve gelişmeleri paylaştı.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.