24.07.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

HSYK müfettişleri Malatya’da

HSYK müfettişleri Malatya’da

Adalet Bakanlığı müfettişlerinin ardından Malatya adliyesine HSYK müfettişleri geldi.11 ilde denetimlerini sürdüren bakanlık ve HSYK müfettişleri Malatya’da 46 bin 563,kişinin dinlenmesini incelemeye aldı.

 

egğıgğıgTürkiye’de 11 ilde denetimlerini sürdüren Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) müfettişleri, 1 milyon 453 bin 174 dinlemeyi araştıracak. Aralarında Malatya’nın da bulunduğu dinlemeler ile ilgili Adalet Bakanlığı ve Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Müfettişleri tarafından incelemeye alındığı bildirildi. Önceki hafta Malatya’ya gelen HSYK müfettişleri adliyede dinleme kararları ilgili incelemede bulundu.

150 HÂKİM AÇIĞA ALINACAK!

Bu dinlemelere onay veren 150 hâkim ve savcı açığa alınarak haklarında soruşturma başlatılacak. Paralel örgütün yargı ayağına yeni yılla birlikte büyük darbe indirilecek. HSYK 2. Dairesi’nin 4 savcıyı açığa almasının ardından, usulsüz işlem yaparak yasadışı dinlemelerin altında imzası bulunan 150 hâkim ve savcının daha açığa alınması bekleniyor. Terörle Mücadele Kanunu (TMK) kapsamında 11 kentte kurulan mahkemeler aracıyla 2009 yılından itibaren tam 1 milyon 453 bin 174 dinleme tespit edildi. HSYK Teftiş Kurulu Başkanlığı, bu dinlemelerle ilgili inceleme başlattı. 11 kentte görevlendirilen müfettişler raporlarını tamamlayarak Teftiş Kurulu Başkanlığı’na sundu. TİB’den de telefonu dinlenen kişilerin kimlik bilgilerinin tespit edilmesi talep edildi. Kimlik tespitlerinin ardından tamamlanacak raporda, 150 hâkim ve savcının soruşturulması talep edilecek. Söz konusu hâkim ve savcılar soruşturma boyunca açığa alınacak.

MALATYA’DA 46 BİN KİŞİ DİNLENMİŞ

 HSYK Teftiş Kurulu müfettişlerinin yaptığı incelemede TMK kapsamında kurulan mahkemelerde en çok dinleme 576 bin 343 kişi ile İstanbul’da yapıldı. İstanbul’un ardından ise Diyarbakır geliyor. Diyarbakır’da 204 bin 276, İzmir’de 192 bin 524, Adana’da ise 183 bin 355 kişi dinlendi. Ankara’daki dinleme sayısı ise 100 bin 122. Van’da 57 bin 273, Malatya’da 46 bin 563, Erzurum’da 32 bin 290, Antalya’da 29 bin 357, Bursa’da 24 bin 126 ve Samsun’da 6 bin 945 kişi usulsüz olarak dinlendi.

İNÖNÜ ÜNÜVERSİTESİ DİNLEME

İnönü Üniversitesi’nde de 3 yıl boyunca 50’den fazla öğretim görevlisinin “Selam Tevhid Örgütü” adı altında yasa dışı olarak dinlendiği ortaya çıktı.

Paralel yapılanma adı altında yapılan yasa dışı telefon dinlenmelerinin sıkça konuşulduğu bugünlerde, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun özel yetkili mahkemeler ile yerine kurulan Terörle Mücadele Kanunu (TMK) 10 ile yetkili mahkemelerden alınan dinleme kararlarını incelemesiyle Malatya’da 46 bin 945 kişinin dinlendiği iddia edilmişti.

 3 YIL BOYUNCA TAKİBE ALDILAR

 2010-2013 yılları arasında İnönü Üniversitesi’nde çok sayıda öğretim görevlisinin “Selam Tevhid Örgütü” kapsamında yasa dışı olarak dinlendiği ortaya çıktı. Malatya’da ortaya çıkan bu dinlenme skandalı ile ilgili Cumhuriyet Savcılığının soruşturma açtığı ve 3 yıl boyunca dinlenen isimlerin de başvurmaları halinde ifadelerine başvurulacağı öğrenildi.

Öğretim görevlilerinin neden bir örgüt kapsamında dinlendiği konusunda savcılık soruşturmasını yürütürken, yasa dışı dinleme olayı ile ilgili de mülkiye müfettişinin Malatya’da dinlenen öğretim görevlileri ile görüştüğü de iddia edildi.

 ÜNİVERSİTE DIŞINDAKİLER BİLE DİNLENMİŞ

Dinleme skandalında yaşanan bir başka çarpıcı detay ise bir dönem üniversitede çalışan bazı öğretim görevlilerinin, üniversiteden ayrıldıktan sonra yasa dışı dinlenmeleri oldu. O dönemde üniversitedeki tüm akademik kadronun yasa dışı yollarla dinlendiği öne sürülürken, dinleme skandalının yaşandığı dönemde ise rektörlük seçimlerinin olması kafalarda soru işaretleri bıraktı. Belirtilen dönemde rektörlük seçimlerinde en güçlü adaylardan biri olan bir öğretim görevlisinin yakın çevresinin “Selam Tevhid Örgütü”ne dahil edilerek dinlendiğinin ortaya çıkması ise paralel yapılanmanın rektörlük seçimlerine müdahale ettiği konusunu akıllara getiriyor.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.