TürkiyeSON - 29.01.2023 -
Türkiye Son   Habercilikte Son

İhsan Akın Doğal ve Organik Hayvancılıkta Vatandaşı Bilgilendirdi

İhsan Akın Doğal ve Organik Hayvancılıkta Vatandaşı Bilgilendirdi

Malatya İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği doğal ve organik hayvancılık proje bilgilendirme çalışmasını ilk Arguvan boz burun mahallesinde yaptı

Programda bir konuşma yapan birlik başkanı ihsan akın sözlerine şöyle başladı, Bozburun mahallesi (parçikan)dayız. Şimdi tabi burada bulunmamızın asıl amacı hayvancılığın en fazla olduğu hem ilçe olarak hem de mahalle olarak burası tabi organik hayvancılıkla alakalı organik hayvancılığın desteklenmesi, yapılması, organik etle alakalı doğal etle alakalı ilk toplantımızı burada yapıyoruz. Burada yapmamızın amacı da burada 10 bine yakın küçükbaş hayvanın bulunması ve buradaki potansiyelin yüksek olması. Ama bunun biraz önce proje yetkilisi arkadaşımızın da söylediği gibi belgelemeniz lazım bazı prosedürlerin yerine getirilmeniz lazım devletimiz bakanlığımız bunla alakalı destekler veriyor. Sizin üreteceğiniz et ve süt ürünlerinin de en iyi şekilde organik olarak pazarlanması pazara sunulması satılmasıyla alakalı sizlere getirisi çok olacaktır. Yani bunun alt yapısını hazırladıktan sonra inşallah önümüzdeki yıl veya ondan sonraki yıl içerisinde bunları hayata geçirirsek hep birlikte hem küçükbaş yetiştiricilerimiz bu noktada faydalanacak hem de tüketicilerimiz en azından organik hayvanı organik et ve sütün ne faydaları var ne gibi insan sağlığına getirisi var bunları da bizzat öğrenmiş olacak dedi.

Proje sertifikasyon firması yetkilisi murat kılıç ise sözlerine şöyle başladı, Birlik Başkanımızın da söylediği gibi organik hayvancılık et üretimiyle ilgili devletin desteği var. Organik et üretimine geçmemiz için önce otlaklarımızın organik olması lazım.ne kadar erken geçersek o kadar bu süreci kısaltmış oluruz. zaten etiniz organik hayvanlarınız yaylada yayılıyor sadece bunu belgeleyeceksiniz. Yani sizin koyununuzu biz burada kamyona yükleyip İstanbul a götürdüğümüzde bu koyunun boynunda yazmıyor ben şurada otladım burada otladım diye sertifika aslında budur. Sertifikasyon firmaları bunu araştırırlar bunu belgelerler.bu köyden çıkan bütün küçükbaş hayvan organik kabul edilir ona göre eti değerlendirilir dedi.

Soru cevapta bazı sıkıntılar dile getirildi bunlardan en önemlisi acil olanı anlatan bozburun mahalle muhtarı ismet karabulut özellikle sulama ve içme suyu sıkıntısını söyledi.Yetiştirici dursun demez zaten hayvanlarının organik ve hormonsuz olduğunu dile getirdi.Başka bir yetiştirici Mahmut karabulut kadastro tapu problemini dile getirdi. Yine aynı mahallede yetiştirici olan ramazan kaymaz yem ve mera sıkıntısını söyledi. Diğer bir yetiştirici olan veli ateş ise çoban projesine verilecek destek şartı olan hayvan sayısının düşürülmesi aşağı çekilmesini yetkililerden beklediklerini iletti birlikte talepte bulundu. Konuşmalar arasında bu ve benzer toplantıların hayvancılığın yoğun olduğu tüm ilçelerde yapılacağı ve devam edileceği dile getirildi.

Malatya ili damızlık koyun keçi yetiştiricileri birliği.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: