TürkiyeSON - 29.02.2024 -

İl Müdürü Selvi Uyardı

İl Müdürü Selvi Uyardı

YENİ MALATYASPOR TEKNİK DİREKTÖRÜ İRFAN BUZ YAPTIĞI AÇIKLAMADA ADANASPOR KARŞISINDA ÜSTÜN BİR OYUN OYNADIKLARINI SÖYLEDİ (MEHMET TÜREL/MALATYA-İHA)

Malatya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi, tarımsal faaliyetlerin yoğunlaşması nedeniyle sahte ve taklit gübre ürünlerine karşı vatandaşları uyardı.

Malatya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi, mevsim gereğince tarımsal faaliyetlerin yoğunlaşması nedeni ile gübre sektörünün hareketlendiğine dikkat çekerek, bu hareketliliği fırsat bilen kötü niyetli kişilerin, piyasaya sahte ve taklit ürünler arz edebileceklerini belirterek, vatandaşları uyardı. Selvi, “Bu kişilerin daha çok üretici firmalarca yetkilendirilmemiş dağıtıcılar vasıtasıyla piyasaya ürün arz ettikleri geçmiş yıllardaki uygulamalarda görülmüştür. Piyasaya güvenli ürün arzının sağlanarak çiftçilerin ve firmaların olası mağduriyetlerinin önlenebilmesi, sahte ve taklit ürünlerin piyasaya arzının engellenmesi önemlidir. Bu noktada üretici/ithalatçı firma ile satış sözleşmesi bulunmadan ürün pazarlayan dağıtıcıların tespit edilmesi halinde satış yerleri ve depolarında bulunan ürünlerden numune alınacak ve ürünleri temin ettikleri firmaları ispat etmeleri istenecektir. İspat edemeyen ve belge sunamayan satış yerlerindeki ürünler derhal yed-i emine alınarak üretici/ithalatçı firması ile irtibata geçilerek mevzuata ve 4703 sayılı kanuna göre işlem yapılacaktır” şeklinde konuştu.
Selvi, çiftçilerin gübre alırken tescil belgesi, lisans belgesi, etiket örneği ve üretici firma ile olan satış sözleşmesi hususlarına dikkat etmesi gerektiğini aktardı. Selvi, “Yapılan denetimler sonucunda taklit ve sahte gübre pazarlayan dağıtıcıların genellikle üretici firması ile dağıtıcılık sözleşmesi olmadan ürün pazarladıkları gözlemlenmektedir. Bu nedenle çiftçilerimiz gübre alırken alacakları ürünün, Bakanlığımızca onaylı (tescil belgesi, lisans belgesi, etiket örneği ve üretici firma ile olan satış sözleşmesi mevcut olan) ürünler olmasına dikkat etmesi gerekmektedir. Bu belgelere sahip olmayan dağıtıcılardan, kamyon vb. araçlarla seyyar ürün satışı yapan kişilerden ürün alınmamalıdır. Bu durumdaki satıcıların derhal İl veya İlçe Müdürlüğümüze bildirilmesi gerekmektedir. Ayrıca çiftçilerimiz toprak analizi yaptırmadan gübre kullanmamalıdır. Bilinçsizce gübre kullanımı ekonomik olmayıp, çevresel ve tarımsal açıdan birçok sorunları beraberinde getirecektir” diye konuştu.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.