25.06.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

İnönü’de ‘Öğretmenler Günü’

İnönü’de ‘Öğretmenler Günü’

İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi, “24 Kasım Öğretmenler Günü” nedeniyle kutlama programı düzenledi.ıoıp

Program, Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim İş Öğretmenliği Programı öğretim elemanlarının merhum Okt. Fehmi Kolçak anısına hazırladığı karma Resim Sergisinin açılışı ile başladı.
Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Resim Sergisinin açılışına Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Özdemir, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Cafer Mum, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Burhanettin Dönmez, öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Programda konuşan Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, “Öğretmenlik kıyamete kadar devam edecek olan ve dünya tarihini değiştiren yüz binlerce insanı yetiştirmiş ve yetiştirecek olan kutsal bir meslektir. Bu mesleğin öğretilmesinde 40’ıncı yaşına başlamış olan Üniversitemizde Eğitim Fakültemiz öncülük etmiş ve etmektedir. Tabii ki her meslekte olduğu gibi öğretmenlik mesleğinde de sıkıntılar vardır.” şeklinde konuştu.

Daha sonra Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Burhanettin Dönmez, öğretmenler günü ile ilgili bilgiler vererek öğretmenlik mesleğinin değerlerinden söz etti.

Öğretecek bilgisi olan herkesin öğretmenlik yapabileceğini kabul etmenin mümkün olmadığını belirten Prof. Dr. Dönmez, “Kuşkusuz, öğretmenin hangi alanın öğretmeni ise o alanda bilgisinin olması gerekir. Fakat bu kesinlikle yeterli değildir. En azından, öğretmenin bilgiyi nasıl öğreteceğine ilişkin yöntem bilgisine, kime öğreteceğine bağlı olarak öğrencinin psikolojisini, gelişim özelliklerini, yaşadığı sosyal çevreyi ve değerlerini anlamaya yarayacak davranış bilimleri alanında bir birikime, neden ve ne kadar öğrettiğini, öğrencinin ya da kendisinin başarısını belirlemeye dönük neler yapabileceğini, nasıl değerlendirebileceğini bilmesi için ölçme değerlendirme tekniklerini bilmeye ihtiyacı vardır. Bunun dışında yasal olarak en az fakülte mezunu olmak zorunda olan öğretmenin sınıf içinde ve dışındaki çok sayıda rolü başarıyla oynayabilmesi için genel kültür düzeyinin de uygun olması gerekir. ” dedi.

Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Burhanettin Dönmez’in konuşmasından sonra Eğitim Fakültesinde 25 hizmet yılını dolduran öğretim üyeleri Prof. Dr. Mesut Aydın, Prof. Dr. Cemal Yurga, Doç. Dr. Mustafa Akdağ, Yrd. Doç. Dr. Adnan Yalın ve Öğretim Görevlisi Faik İsrafiloğlu’na plâket verilirken, ayrıca “Öğretmenin Hikâyesi” konulu hikaye yarışmasında dereceye girenlere de ödülleri verildi.

Plâket takdiminden sonra Gazi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Servet Özdemir, “21. Yüzyılda Eğitim Anlayışı ve Öğretmenlik” ve Fatih Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mahmut Kaplan “Eğitimde Hikâye” başlıklı konferans verdiler.

24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama programı, hikâye yarışmasında dereceye giren ve ödül alan üç hikâyenin okunmasıyla sona erdi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.