TürkiyeSON - 28.01.2022 -
Türkiye Son   Habercilikte Son

İşte Âyet-el Kürsi’nin faziletleri

İşte Âyet-el Kürsi’nin faziletleri

Bakara Sûresi’nde bir âyet-i kerime vardır ki ismine Âyet-el Kürsi denir. Âyette geçen taht, hükümranlık, ilim, kudret gibi manalara gelen kürsi kelimesinden ismini almıştır.

Âyet-el Kürsi’nin fazileti hakkında pek çok hadis-i şerif rivayet edilmektedir. Bir hadis-i şerifte Peygamberimiz (sav): “Kur’an’da en büyük âyet, Âyet-el Kürsi’dir, bunu her kim okursa Allah, o saat bir melek gönderir, ertesi güne kadar iyiliklerini yazar ve günahlarını siler, bu âyet bir evde okunursa şeytanlar otuz gün musallat olamaz. Kırk gün ona sihir tesir etmez, ey Ali bunu evlatına ve ailene ve komşularına öğret, bundan büyük bir âyet nazil olmadı” buyurur.

Ahmed b. Hanbel, Vekalet 142, yine Buhari Vekalet bahsinde her kim bunu yatağına yatarken okursa, Allah, o kulunu koruyacağını ve şeytanın ona asla yaklaşamayacağını beyan buyurur. (Buhari Vekalet). Ayrıca bu âyetin içinde Allah’ınen yüce isminin bulunduğu (İsmi Âzamı) ve Kur’an âyetlerinin efendisi olduğunu (Tirmizi Fezaili Kur’an’da) haber vermiştir. Merhum Elmalı, Hak Dini Kur’an Dili adlı eserinde Peygamberimiz (sav)’in, “Her kim farz namazlarının her birinin arkasından Âyet-el Kürsi’yi okursa cennete girer” buyurduğunu nakleder. İşte bu hadislerde işaret edilen fazilet sebebiyle Âyet-el Kürsi’yi bütün namazların sonunda okuruz ve şöyle deriz.

Bakara 255:
– Allah’tan başka hiçbir ilah yoktur. O daima diridir (hayydır) bütün varlığın idaresini yürüten (kayyum)dir. O’nu ne gaflet basar ne de uyku, göklerde ve yerde ne varsa hepsi O’nundur, izni olmadan huzurunda şefaat edecek olan kimdir? (İzni olmadan kimse şefaat edemez). O insanların geçmişlerini ve geleceklerini bilir. Onlar ise O’nun dilediği kadarından başka hiçbir şey bilemezler (kavrayamazlar). O’nun kürsisi bütün gökleri ve yeri kucaklamıştır, yeri ve göğü koruyup gözetmek O’nun için zor değildir. (O’na bir ağırlık vermez). O çok yücedir, çok büyüktür.”

Yine Peygamberimiz (sav) buyurur:
“Günlerin efendisi Cuma, sözlerin efendisi Kur’an, Kur’an’ın efendisi Bakara Sûresi, Bakara Sûresi’nin efendisi de Âyet-el Kürsi’dir.
(Ramuzu’l Ehadis 302)

 

KAYNAK:YENİAKİT

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: