24.05.2024 - Safir Şehir Portalı & Firma Rehberi Teması

İşte mü’minlerin özellikleri

İşte mü’minlerin özellikleri

Kur’an, kâfirlerin birbirlerinin dostu olduğunu ifade ediyor. Yine Kur’an mü’minlerin ise birbirlerinin kardeşi olduğunu belirterek “yardımlaşmalarını” emrediyor.

 

Ve Kur’an mü’minlerin Allah için dost olduklarını açıklıyor:

“Erkek ve kadın mü’minler birbirlerinin Allah için dostudurlar. İyiliği emreder, kötülüğü yasaklarlar. Namazlarını kılarlar. Zekâtlarını verirler. Allah’a ve Peygamberi’ne itaat ederler. İşte bunlara Allah merhamet edecektir. Şüphesiz ki, Allah azizdir, hakimdir.”  (Tevbe, 71)

Kur’an mü’minlerin yüzlerindeki secde izi ile tanındıklarını belirtiyor ve mü’minlere şöyle uyarılarda bulunuyor:

“Allah’a ve Rasûlü’ne itaat edin. Birbirinizle çekişmeyin, yoksa başarısızlığa düşersiniz ve kuvvetiniz gider. Sabredin. Şüphesiz ki Allah, sabredenlerle beraberdir.”  (Enfal, 46)

İşte en büyük ikaz:

“Kâfirler de birbirlerinin dostudurlar. Eğer birbirinizle yardımlaşmazsanız, yeryüzünde bir fitne ve büyük bir fesat doğar.”  (Enfal, 73)

“Şüphesiz mü’minler birbiri ile kardeştirler; öyle ise dargın olan kardeşlerinizin arasını düzeltin; Allah’tan sakının ki size acısın.” (Hucurat, 10)

“Ey inananlar! Zannın çoğundan sakının, zira zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin suçunu araştırmayın; kimse kimseyi çekiştirmesin, hangi biriniz ölü kardeşinizin etini yemekten hoşlanır? Ondan tiksinirsiniz; Allah’tan sakının, şüphesiz Allah tevbeleri daima kabul edendir, acıyandır.”  (Hucurat, 12)

“Kim bir mü’mini kasden öldürürse, onun cezası cehennemdir. Orada ebedi olarak kalacaktır. Allah, ona gazap ve lanet etmiş ve onun için büyük bir azab hazırlamıştır.”
(Nisa, 93)

Mü’minlerin özellikleri:

“Mü’minler saadete ermişlerdir. Onlar namazda huşu içindedirler. Onlar hoş şeylerden yüz çevirirler. Onlar ki zekâtlarını verirler. Onlar, ırzlarını korurlar. Ancak eşleri ve sahip oldukları cariyeleri hariç. Bunlarla olan helâl ilişkilerinden dolayı kınanamazlar. Kim bunun ötesine geçmek isterse işte onlar haddi aşan mütecavizlerdir. Öyle mü’minler ki, onlar emanetlerine ve vaadlerine riayet ederler. Onlar ki namazlarına devam ederler. İşte ‘firdevs’ cennetine varis olacak olanlar onlardır. Onlar orada ebediyyen kalacaklardır.”  (Mü’minun, 1-11)

Mü’minlerin duası:

“Muhacirlerden ve ensardan sonra gelen mü’minler şöyle dua ederler: Ey Rabbimiz! Bizi ve bizden önce iman etmiş olan kardeşlerimizi bağışla. Mü’minlere karşı kalbimizde bir kin bırakma. Ey Rabbimiz! Şüphesiz Sen, çok şefkatli ve merhametlisin.”  (Haşr, 10)

 

 

KAYNAK:YENİAKİT

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.