TürkiyeSON - 25.02.2024 -

İzmir Milletvekilimiz Balbay Malatya’da Taziye Ziyaretinde Bulundu

İzmir Milletvekilimiz Balbay Malatya’da Taziye Ziyaretinde Bulundu

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay,Ankara’daki patlama sonrası hayatını kaybeden CHP’li gençlerin ailelerine taziye ziyaretinden bulundu.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ve İl Başkanı Enver Kiraz ile birlikte Ankara katliamında hayatını kaybedenlerin ailelerine taziye ziyaretinde bulunan Milletvekili Mustafa Balbay, parti il binası önünde gazetecilerin sorularını yanıtladı. “Türkiye’de artık faili meçhul değil faili meşhur cinayetler var” diyen Balbay, Ankara’da yaşanan patlamanın göz göre göre geldiğini savundu. “Öncelikle Türkiye’nin, Malatya’nın başı sağolsun demeye geldim” diyen Balbay, “Bu acı üzerinden siyaset üretmek, biz haklıydık onlar haksızdı gibi toplumda derinleşmiş olan kutuplaşmayı, daha da ileri götürmek bize yakışmaz. Ama bugün taziye çadırlarında da yurttaşlarımızın bu duyarlılığını gördük. Bir yandan o derin acılarını yaşıyorlar bir yandan da bu olayı en küçük ayrıntısına kadar deşiyorlar. Bu tabi bir yanıyla da bu olayların gizli kapaklı kalmaması için toplumun duyarlı olması gerekiyor. Bir daha bu tür acıların yaşanmaması temel amacımız” şeklinde konuştu.
Ankara’daki terör saldırısı sonrası verilen yayın yasağını da eleştiren Balbay, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Çözüm olarak getire getire yayın yasağı getirmek. Üç aşağı beş yukarı son dört yılda Türkiye’de yayın yasağı getirilen olay sayısı yaklaşık 160. Bunun çözümü yayın yasağı olmamalıydı, tam tersine toplum bilgilendirilmeliydi. Pek çok ülkede böylesine büyük olayda yetkililer hemen topluma açıklama yaparlar. Bu olayın aşılacağına ilişkin topluma güven veren bilgiler verir. Sorumlular hemen istifa eder, ama bizde istifa değil istifade anlayışı var. İstifade müessesesi geçerli. Gerekmese bile topluma güven için yasa çıkarılır.”
Balbay, hafta sonu Almanya Başbakanı Angela Merkel’in geleceğini ve ‘Mültecileri siz Türkiye’de tutun’ diyeceğini savundu. Balbay, “ABD, eğit-donat çöktükten sonra ‘PYD’ye destek vereceğim’ diyor. Rusya’nın Suriye’ye yaptığı müdahaleden sonra pek çok IŞID militanının Türkiye’ye geleceğini söylüyorlar. Sen Türkiye olarak ‘Tampon bölge kuracağım’ derken Türkiye’nin kendisi tampon devlet haline geldi. Kim, topraklarında neyi görmek istemiyorsa Türkiye’ye gönderiyor. Yeniden böyle bir olayın yaşanmaması için, devletin daha hukuk zemini içerisinde daha ciddi olmasını sağlamak için uyarılarımızı yapıyoruz” diye konuştu.
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ise hazırladıkları adıyamanraporu hakkında bilgiler verdi. CHP olarak bu tür olayların yaşanmaması için önceden hükümeti uyardıklarını belirten Ağbaba, “Bu rapor, Genel Başkanımız tarafından Başbakan’a iletildi. Ama maalesef önlem alınmadı” şeklinde konuştu.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.