22.06.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

Kadın vekil sayısı ne olacak..?

Kadın vekil sayısı ne olacak..?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya il kadın kolları başkanı Güllü Tuncer, kadının hayatın her alanda ikinci plana itildiğini iddia etti.

iıCHP kadın kolları tarafından 2014 yılının değerlendirmesi yapıldı. Parti il binasında düzenlenen toplantıda konuşan il kadın kolları başkanı Tuncer, “2014 yılında ülkemizde kadınlar açısından değişen bir şey olmadı. Kadınlar hayatın her alanında ikinci plana atıldı. Dışlayıcı politikalarla kadınlar hayattan koparılmaya çalışıldı” dedi.

Kadının adı silindi

Tuncer, kadına şiddetin artarak devam ettiğini ifade ederek, “4 yılda 18 bin kadın sığınma evine yerleştirildi. Çocuk gelinler kız çocuklarının okula gönderilmemesi sorunu halledilemedi. Cinsiyetçi ayrımcılık ilkokula kadar indi. Kız ve erkek çocukların ayrı okullarda okutulması dillendirildi. Başbakan yardımcısı Bülent Arınç gülen kadını iffetsizlikle suçladı. Cumhurbaşkanı ve AKP kurmayları kadının kaç çocuk yapması gerektiğini söylemeye devam ettiler. Kürtajı yasaklayarak kadınları kocakarı ilaçlarına yönlendirip, kadınların hayatların kaybetmelerine sebep oldular. Sayın Recep Tayip Erdoğan ‘’kadın erkek eşitliğine inanmıyorum’’ sözleri ile AKP’nin kadına bakış açısını yansıttı. İş gücüne katılımda kadınların oranı erkeklerin 3/1’i üst düzey yönetici kadrolarda kadının adı yok. Üst düzey yöneticilerin sadece  %9 ‘u kadınlardan oluşuyor.  AKP’nin erkek egemen dünya görüşü adım adım hayata geçiyor. 2014’ün son günlerinde Sağlık Bakanı AKP’nin kadına bakışını özetledi, kadın için en iyi kariyerin annelik olduğunu söyledi. Kadının çocuk doğurup eve hapis olması isteklerini açığa vurdu” ifadelerini kullandı.

Kadın vekil sayısı artmalı

Kadın Milletvekili sayısının mutlaka arttırılması gerektiğini belirten Tuncer, “Ulu Önder Atatürk  ‘’Kadınlar Toplumsal Hayatta Erkeklerle Birlikte yürüyerek birbirinin yardımcısı ve destekçisi olacaklardır” diyerek yıllar öncesinden cevabını veriyor. Birey olarak hayatın her alanında olmaya hakkımız var. Bu hakkımız için mücadeleye devam edeceğiz. Türkiye’nin 12 yılını çalan, her alanda cinsiyet ayrımcılığı yapan, kadını ikinci sınıf gören, onu ekonomik, toplumsal ve siyasal hayattan dışlayan bu erkek egemen ortaçağ zihniyetinden kurtulmak için biz kadınlara büyük görev düşüyor. 2015 yılında tüm kadınlarımızın yüzünün güleceği bir yıl olması için omuz omuza mücadele etmeliyiz. Demokrasinin olmazsa olamazı eşit temsil, eşit katılım ilkesinin gerçekleşebilmesi için TBMM’de kadın Milletvekili sayısının artması gerekmektedir” şeklinde konuştu. CHP il kadın kolları başkanı Güllü Tuncer, tarafından parti il binasında yapılan basın açıklamasına İl Başkanı Enver Kiraz, Yeşilyurt ilçe başkanı Banu Sevil ile kadınlar katıldı.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.