TürkiyeSON - 29.02.2024 -

Kadınlardan Anlamlı Etkinlik

Kadınlardan Anlamlı Etkinlik

YENİ MALATYASPOR TEKNİK DİREKTÖRÜ İRFAN BUZ YAPTIĞI AÇIKLAMADA ADANASPOR KARŞISINDA ÜSTÜN BİR OYUN OYNADIKLARINI SÖYLEDİ (MEHMET TÜREL/MALATYA-İHA)

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Yeşilyurt Nisa Derneği üyesi kadınlar, şehitliği ziyaret ederek, şehitler ve Türkiye’nin birlik ve beraberliği için Kuran-ı Kerim okudu ve dua etti.
8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla gerçekleştirdikleri etkinlik ile ilgili bir açıklama yapan Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcısı ve Nisa Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Meltem Kavuk, ailenin temel taşı olan kadınların, toplumun da temel taşı ve mimarı olduğuna vurgu yaptı. Kavuk, “Toplum biz kadınların tasarım ve şekil vermesi ile değer ve görünürlük kazanır. Yuva nasıl dişi kuş tarafından yapılıyorsa toplum da kadınlar tarafından yoğrulur ve inşa edilir. Güçlü devlet ve güçlü toplum olmanın arka planında bilinçli ve güçlü kadınlar vardır. Bilinç için eğitim ve öz güven, güç için ise inanç ve mali destek lazımdır. Büyük ve güçlü yeni Türkiye’nin kimseye muhtaç olmadan dimdik ayakta durabilmesi için güçlü kadınlara ihtiyaç vardır. Bu yüzden kadınlarımızın çocukluğundan itibaren inançlı, güzel ahlaklı, insani değerlerini bilen ve koruyan, özüne sahip çıkan, şanlı tarihini tanıyan, çağın gerisinde kalmayan kalifiye bir eğitim ile donanımlı bir şekilde yetiştirilmesi gerekir. Bu topraklarda İslamiyet ile şeref kazanan Anadolu kadını Osmanlı’dan günümüz Türkiye’sine aktif özneler olma bilinciyle tarihsel sorumluluklarını üstlenerek gelmiştir. İstiklal Savaşı sonrası tarumar olan topraklarımız eşini, oğlunu kaybetmiş, yüreğine taş basmış kadınların, anaların nasırlı elleriyle şekil verilerek bir dolu anadan müteşekkil Anadolu olmuştur” şeklinde konuştu.
AHMEDİYE CAMİ’NDE SOHBET
Dernek üyeleri ve katılımcılar daha sonra ellerde karanfillerle Şehir Mezarlığında bulunan Şehitliğe sessiz bir yürüyüş gerçekleştirdi. Katılımcılar, şehitliklere karanfil bırakarak dua okudu. Ardından Beydağı Devlet Hastanesi arkasındaki Ahmediye Cami’de ikindi namazı kılarak, şehitler ve Türkiye’nin birlik ve beraberliği için önce Kuran-ı Kerim’den sureler okundu, dualar edildi. Dr. Gülsehla Türkmen ve Vaize Fatma Geçici tarafından “Çağın getirileri ile kadının aile ve toplumdaki değişen misyonu” ve “İslam’da Kadının Rolü” konulu konuşma yapıldı. Diyanet İşleri Başkanlığının “Kadın” konulu sinevizyon gösterimi izlendi. Yeşilyurt Nisa Derneği, programa katılanlara “Kuran-ı anlamıyla en iyi şekilde anlayarak amel etmeliyiz” düşüncesiyle Diyanet İşleri Başkanlığının Türkçe Meal Kuran-ı Kerim-i hediye edildi. Karanfillerle uğurlanan kadınlara cami bahçesinde kurulan stantta lokma ikramı yapıldı.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.