22.06.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

Kalp cerrahları Malatya’da

Kalp cerrahları Malatya’da

Türk Kardiyoloji Derneği ve İnönü Üniversitesi Tip Fakültesi Kardiyoloji Kliniği Birlikteliği ile Ulusal TAVI Güncelleme Toplantısı Malatya’da yapıldı.kalp

DoubleTree by Hilton otelde düzenlenen toplantıya konu ile ilgili, Türkiye’deki hastanelerde konu ile ilgili olarak çalışmalar yapan, Öğretim görevlileri, Akademisyenler ve uzmanlar katıldı. Yapılan toplantının sabah programında, sunum konuşmalarının ardından simülasyon eşliğinde konunun uzmanları tarafından TAVI uygulamaları hakkında bilgiler verildi. Programın ilerleyen bölümlerinde ise salon bahçesine kurulan uydu alıcısı aracılığıyla İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ramazan Özdemir, Yrd. Doç. Dr Hasan Pekdemir ve ekibi tarafından yapılan TAVI uygulaması yapıldı. Yapılan uygulama programa katılanlara canlı yayın ile de simülasyon aracılığı ile izlettirildi. Canlı yayın uygulaması öğleden sonra devam eten etkinlik içerisinde de kullanıldı. TKD desteği ile düzenlenen 1. TAVI günleri toplantı programının 1. oturumunda; Ciddi Aort darlığı TAVI endikasyonları, hasta seçimi, girişim yolları, TAVI hasta hazırlama & görüntüleme , Vaka sunumu (4 hasta), 1.Canlı yayın, Nasıl yapalım ?,Ciddi aort darlığı tek ve çoklu damar hastalığı birlikteliği, Biküspid aortik kapak, Protez kapak disfonksiyonu, Low flow – low gradient aort darlığı, Vaka sunumları (3 hasta) konuları incelendi. Öğleden sonraki 2.Oturumda ise; (simülasyon eşliğinde TAVI eğitimi), 2. Canlı yayın, vaka sunumları (4 hasta) , Yeni nesil Corevalve EVOLUT-R ,TAVI & Komplikasyonlar ve önleme yolları, Paravalvüler aort yetmezliği , Stroke ,AV ileti blokları ,Giriş yeri komplikasyonları, Vaka sunumları ( 3 hasta),TAVI & gelecek konuları ele alındı.

TAVI ile ilgili yapılan en büyük toplantı

Toplantı ile ilgili bilgi veren Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ramazan Özdemir, “TAVI (Transcathere Aortic Valve İmplantation) işlemi girişimsel kardiyolojinin gelmiş olduğu en ileri noktadır. Bu işlemle aort kapak darlığı olan yaşı veya eşlik eden başka hastalılar nedeniyle ameliyatı kaldıramayacak durumdaki hastalarının kasıktan anjiyo yöntemi ile aort kapağının değişimi gerçekleştirilmektedir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bu yöntem sık olarak kullanılmaya başlanmış olup, Turgut Özal Tıp Merkezi bu konuda öncü merkezlerden biri olmuştur. Tüm Türkiye’deki faklı hastanelerden yaklaşık 100 kişinin katılacağı bu toplantı TAVI ile ilgili olarak yapılmış en büyük toplantı olma özelliğindedir. Toplantı sırasında TAVI ile ilgili yapılmış vakalar ve yeni gelişmeler tartışılmıştır” dedi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.