22.06.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

Kan için para almıyoruz

Kan için para almıyoruz

Türk Kızılayı Malatya Şube Başkanı Av. M. Umut Yalçın, Kızılay’ın vatandaştan herhangi bir amaçla para almasının söz konusu olmadığını söyledi.

Amaç döner sermayelerine katkı sağlamak

ğaığoğıoTürk Kızılayı Malatya Şube Başkanı Av. M. Umut Yalçın, Kızılay’dan kan temin etmek yerine kanı dışarıdan alarak Türk Kızılayı-Sağlık Kuruluşu-SGK arasındaki döngüyü kırmak ve temin ettikleri bu kan sebebi ile kendi sağlık kuruluşları adına döner sermayelerine katkı kazanma çabası olduğunu  ifade ederek  “Tüm bunlara rağmen sosyal güvencesi olmayan vatandaşlarımız Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamında geliri olamayan vatandaşların sağlık giderleri haberde yazılanın aksine SGK tarafından karşılanmaktadır” ifadelerini kullandı. Yalçın, yaptığı yazılı açıklamada, “Malatya’da yerel bir gazete de yer alan haberle ilgili olarak açıklama yapmak zaruretinde kalınmıştır. Şöyle ki; anılı haberi yayınlamaları konusunda basına beyanat veren ancak ismini açıklamaktan çekinen kişilerin dile getirdikleri bu söylemler ne yazık ki ilimizde kan bağış toplama faaliyetinde bulunan diğer kuruluşların sağlık sisteminde olan performans ve döner sermaye gibi maddi kaygılarla Türk Kızılayını karalamak adına yapmış oldukları propaganda faaliyetinden başka bir şey değildir” dedi.

Asla bedel tahsil edilmiyor

Kızılay’ın vatandaşlardan asla bedel tahsil etmediğini söyleyen Yalçın, ‘’Sağlık Bakanlığı tarafından kan tedariki konusunda yetkilendirilen Kızılay’ın yerine kendi döner sermayelerine katkı sağlamak adına Kızılay’ın faaliyetlerini kötülemeye çalışan kurumların ne yazık ki tek amacı; Kızılay’dan kan temin etmek yerine kanı dışarıdan temin ederek Türk Kızılayı-Sağlık Kuruluşu-SGK arasındaki döngüyü kırmak ve temin ettikleri bu kan sebebi ile kendi sağlık kuruluşları adına döner sermayelerine katkı kazanma çabasıdır. Kan tedariki zinciri sırasında ne hasta ne hasta yakını Kızılay ile asla bir araya dahi gelmemektedir. Bu durumda vatandaştan Kızılay adına bir bedel tahsil etme gibi durumda söz konusu olamaz” diye konuştu.

Kızılay’a ödenmek üzere kimse para vermesin

Vatandaşlara uyarıda da bulunan Yalçın, “Ne yazık ki ismini vermeyen ancak yetkili olduğunu iddia edenlerin yaymaya çalıştıkları bu söylentilerin sebebi Kızılay adı kullanılarak vatandaştan kan parası adı altında bazı kurumlarca haksız ve hukuka aykırı olarak para tahsil edilmeye çalışılmasındandır. Eğer hastaneler tarafından Kızılay’a ödenmek üzere vatandaştan kan parası adı altında bir bedel talep edilmekteyse gerek Kızılay’a gerekse Sağlık Bakanlığı’na bildirimde bulunulması halinde ilgili hastaneler ağır ceza yükü altına girecektir. Tüm bunlara rağmen sosyal güvencesi olmayan vatandaşlarımız genel sağlık sigortası (GSS) kapsamında geliri olamayan vatandaşların sağlık giderleri haberde yazılanın aksine SGK tarafından karşılanmaktadır. Türk Kızılay’ı tarafından hasta yakınlarından veyahut kan temin edilen vatandaşlardan herhangi bir ad altında da ücret talep edilmemekte olup kan tedariki hastanelerin talebi üzerine hastanenin ilgili birimine gerçekleştirilmektedir” şeklinde konuştu.

Giderler SGK tarafından karşılanıyor

Kızılay’ın kar güden bir kuruluş olmadığını anımsatan Yalçın, ‘’Kızılay için kan bağışlarının gelir kaynağı olduğu iddiası da yersiz bir iddia olup SGK tarafından Kızılay’a ödenen meblağlar kan tedarik zincirin gerçekleşmesinin sağlanması için gider olarak Sağlık Bakanlığı ve Maliye Bakanlığınca belirlenen gider kalemlerinden ibarettir. Bu işte Kızılay tarafından herhangi bir şekilde kar gözetilmemekte olup bu tip iddialarda bulunanlar bu hususta arka planda farklı düşünceleri olan kötü niyetli fikirlerin ürünüdür. Kamuoyunun bilgilerine arz ederim” dedi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.