24.07.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

Kara Mamba – Ölüm Öpücüğü

Kara Mamba – Ölüm Öpücüğü

Kara mamba, büyük hızlara ulaşabilen zehirli bir yılandır. Şu anda dünyanın en hızlı yılanı olarak kabul ediliyor.

Kara mamba’nın özellikleri
Kara mamba bilimsel adı Dendroaspis polylepis’tir ve Afrika’ya özgüdür. Orta ve Doğu Afrika’da çok agresif, zehirli bir tür olarak bilinir.

Bu yılan, genellikle mamba olarak adlandırılan Dendroaspis cinsinin bir parçasıdır. Bu elapidler, bu kadar tehlikeli olduklarından dolayı kobralardan veya engereklerden daha kötü bir üne sahiptir.
Kara mambanın başı dar ve uzundur, belirgin bir sırt ile boyundan farklıdır. Bu hayvanın tek dişleri olarak iki büyük kavisli diş görülebilir.

Mambalar, engerekler gibi dişlerini hareket ettirmelerine izin vere hareketli çenelere sahiptir. Öte yandan, zehirli köpek dişleri kobralarınkinden daha uzundur.

Vücutları incedir, sinirlendiğinde düzleşebilen bir boyuna sahiptir, ancak bir başlığı yoktur. Hayvanın toplam uzunluğuna gelince, dört metreye (13.1 fit) ulaşabilir.
Yetişkin örneklerin rengi zeytin-kahverengiden koyu griye kadar değişir ve gövdesi uzun, pürüzsüz pullardan oluşur.

Kara mamba, tipik Afrika savanları ve ormanları olan, anne tarafından dışarıda bırakılan yumurtalardan çıkan yumurtlayan bir hayvandır. Ayrıca , bu yılanın yeşil mambalardan daha fazla karasal alışkanlığı olmasına rağmen, aynı zamanda ağaçlarda yaşar.

Genellikle kayalık yarıklar veya ağaç boşlukları arasında bulunan mağaralarda bulunurlar. Ancak yuvalar, dişilerin yumurtalarını bıraktığı yer altı odalarında yapılır.

Davranış
Kara mamba yılanı, insanlardan uzak yaşamayı tercih eden utangaç bir hayvandır. Ancak, kendini tehdit altında hissederse, uyarı vermeden hızlı bir şekilde saldırabilir.
Mükemmel bir tırmanıcı ve taklitçi olması, bitki örtüsü arasında kolayca saklanabilmesi ile karakterizedir. Bu türün saldırmadan önceki tek uyarısı, ağzını açtığı, kafasını salladığı ve boynunu şişirdiği zamandır.

Kara mamba uzaktan saldırabilir ve hızlı bir şekilde art arda birkaç ısırık yapabilir. Bu nedenle bu yılanlar baş veya göğüs gibi daha ciddi bölgelerde ısırıklara neden olabilir.

Bu hayvan, özellikle kendini tehdit altında hissettiğinde çok çevik ve saldırgandır. Dört farklı mamba türü vardır ve ağzının renginden dolayı kara mamba adını almıştır.
Mambalar, en yoğun çalılıklarda bile 15 km/s hıza ulaşabilen en hızlı yılanlardır. Ormanlık bir alanda 2 km/s’lik insan hızına kıyasla, bu yılanların hızı oldukça yüksektir.

Bu tür, çiftleşme mevsimi boyunca erkekler arasındaki kavgaları gözlemleyerek bölgesel ve baskındır. Dövüşün nihai amacı, kazananın kadınları o bölgede tutmasıdır.

Mamba yavruları da aynı şekilde tehlikelidir ve belli bir büyüklüğe ulaşana kadar ağaçlarda kalırlar. Genç numunelerde daha az miktarda zehir bulunur, ancak daha konsantredir.
Bu tür hakkında merak edilenler
Afrika’da ısırıldıktan sonra yedi basamaktan fazlasını atmak mümkün olmadığı için ” yedi basamaklı yılanlar ” olarak adlandırılırlar. Zehirleri o kadar güçlüdür ve o kadar hızlı bir ölüme neden olabilirler ki, tüm dünyada onlardan korkulur.

Görünüşe göre kara mamba yılanının zehri sadece avı öldürmeye hizmet etmiyor; başka bir kalitesi var. Avını sindirerek daha hızlı parçalamasına yardımcı olabilir.

Mambaların küçük avları birkaç saat içinde sindirebildikleri gözlemlenmiştir. Ancak aynı büyüklükteki diğer yılanların bunu yapması günler alır.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.