TürkiyeSON - 16.08.2022 -
Türkiye Son   Habercilikte Son

Kayısı için ortak akıl platformu

Kayısı için ortak akıl platformu

Hilton’da basın toplantısı düzenleyen Yaşar, kayısı diyarı olan Malatya’nın önemli gelir kaynaklarından olan kayısının sorunlarına kalıcı çözümler üretmek için kurulan ‘Kayısı İçin Ortak Akıl Platformu’ ile ilgili bilgiler verdi. Malatya’nın her yıl ortalama 100 bin tonun üzerinde kuru kayısı ihraç etmekte olduğunu ve bu ihracatın karşılığında 300-350 milyon dolar girdinin olduğunu anımsatan Yaşar, doğru çözümlerle ihracat rakamının bir milyar dolara ulaşabileceğini kaydetti.

Yaşar, Kayısı İçin Ortak Akıl Platformu ile kayısının bütün süreçlerinin incelenerek, sorunlarının dinleneceğini ve kalıcı çözümler üretileceğini kaydederek, “Ortak Akıl Platformu’nda toplanan öneriler; üreticiler, işletmeciler, ihracatçılar, müşteriler, akademisyenler, ilgili bakanlıların ve kurumların temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilecek bir çalıştayda mevcut imkan ve kabiliyetler çerçevesinde değerlendirilecektir” dedi.

“HERKESİ BU ÇÖZÜME ORTAK AKIL OLMAYA DAVET EDİYORUM”

Reklam

Yaşar, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, önemli bir ihraç ürünü olan kayısının hem Malatya gem de Türkiye ekonomisi adına ekonomik katkı sağlayan bir ürün olduğunu ifade etti. Çeşitli eksiklerden dolayı kayısının uluslar arası pazarda hak ettiği yerde olmadığını dile getiren Yaşar, “Dış ülke marketlerinde satılan kayısı fiyatı ile üreticiden çıktığı andaki kayısı fiyatı arasında uçurum vardır. Üreticinin cebine girmesi gereken paranın büyük kısmı maalesef dış ülkelerdeki büyük marketlerin kasasına girmektedir. Kuru kayısı ülkemizin tat, koku ve cins bakımından dünya ülkeleri arasında neredeyse tekel olduğu bir ihraç ürünü olmasına karşın, yıllara göre rekolte, ihraç ve döviz girdisi miktarlarına göre bir karşılaştırma yapıldığında görünen odur ki, ülkemize döviz getirisi çok fazla değişmektedir” diye konuştu.

malatya-kayisi

FİYAT İSTİKRARI

Kayısı ile ilgili sorunları masaya yatıran ve çözüm önerilerine değinen Yaşar, şunları söyledi: “Kayısı kuru olarak bütün, kesme, ezme ve pestil olarak işlenmektedir. Kayısı rekolte-ihracat miktarı ile yurda döviz getirisi arasındaki orantısızlık bize göstermektedir ki, üretimin azlığı ya da çokluğu hem üreticiye hem de ülkeye bir artı sağlamamaktadır. Bunun önüne geçilebilmesi ve kuru kayısının katma değerinin artırılarak daha önemli bir ekonomik girdi haline getirilebilmesi için: 1-Kayısıda depolama sorununun çözümlenerek, elde edilen ürünün tamamının piyasaya sürülmesinin önüne geçilerek, fiyat istikrarı sağlanabilir.2 -Kükürtleme tekniğinin geliştirilmesi gerekiyor. Bilindiği üzere kükürtleme, kuru kayısı üretiminde temel bir kriter olarak hem saklama, depolama, raf ömrü hem de pazarlanabilirlik anlamında önemli bir rol oynamaktadır. 3-Kayısıda spesifik kesim, form ve paketleme şekillerinin desteklenmesi. Geleneksel olarak alışkanlıklara baktığımızda görünen odur ki, kayısı ihracatının büyük kısmı değişik boyutlardaki bütün ve dökme olarak paketlenmiş kayısından oluşmaktadır. 4-Organik tarım desteklerinin artırılması kayısıya değer kazandırılabilecek diğer bir önemli nokta olmakla beraber bu konuda organik tarım bilincinin yapılandırılması ve uyandırılması için üreticiyi özendirici faaliyetlere ve uygulamalara gidilebilir. 5-Kayısı tanıtım, reklam ve pazarlama faaliyetlerinin desteklenmesi. Dünya üzerinde bile daha kuru kayısıyı bilmeyen birçok ülke olduğu düşünüldüğünde hala değerlendirilmeyen mevcut bir potansiyel olduğu görülmektedir.”

KAYISIYA ÖNERİ

Yaşar, kayısı ile öneri ve taleplerin www.nurettinyasar.com web sitesinden paylaşılabileceğini de kaydederek, herkesin öneri ve düşüncesini beklediklerini ifade etti. Özel sektörlerle kayısının değerlendirilmesi adına bir takım görüşmeler yaptıklarını da dile getiren Yaşar, “Bundan sonraki siyasetimiz, ‘ben kayısıyı böyle geliştiririm’ diyeceğim, bir başkası ‘şöyle daha iyi olur’ diyecek. Bu tarz siyaset, çatışması değil, tamamlayıcı siyasettir. Bu vesileyle kayısı iyi bir platformdur. Yapıcı, tamamlayıcı, birleştirici siyasete, yani muhalefetimizi, çözümdeki farklılık muhalefeti olarak yapacağız. Herkesi bu çözüme ortak akıl olmaya davet ediyorum” dedi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: