17.06.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

Kayısının başkenti Malatya’da

Kayısının başkenti Malatya’da

Dünyanın 1 numaralı meyve suyu markası Tropicana’nın, Türkiye’nin yerel meyve yetiştiriciliğine katkı sağlamak amacıyla başlattığı Tropicana Bahçe Okulları Projesi’nin yeni durağı Malatya oldu. Proje kapsamında düzenlenen eğitim ve seminer çalışmalarına 300’e yakın Malatyalı çiftçi katıldı. Eğitim alan çiftçilere ilk etapta 6 bin adet Malatya kayısı fidanı dağıtılacak. Ayrıca İnönü Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından hastalıklara dayanıklılık gibi özelliklere sahip yeni çeşit kayısı fidan denemesi de gerçekleştirilecek.

 

Geliştirdiği yerel meyve konseptiyle Türkiye’nin en lezzetli hazinelerine değer katan Tropicana, yerel meyveciliğin gelişmesine katkı sağlamak amacıyla 2014 yılı Ocak ayında Bursa’da Tropicana Bahçe Okulları Projesi’ni başlattı. Projenin uygulandığı ikinci şehir ise kayısının başkenti olarak anılan Malatya oldu.

Tropicana, Malatya’daki Bahçe Okulları Projesi için Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi, Fırat Kalkınma Ajansı, İnönü Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Tarım İl Müdürlüğü ve Malatya Akçadağ İlçe Ziraat Odası’yla iş birliği yapıyor. Projeye başvuran 200’e yakın çiftçi, öncelikle eğitim ve seminer çalışmalarına katıldı. Alanlarında uzman akademisyenler tarafından Kasım ayında gerçekleştirilen eğitim çalışmalarında ‘kayısı yetiştiriciliği, fidan dikimi, budama, gübreleme, hasat ve depolama’, ‘bitki koruma ürünleri, iyi tarım uygulamalarında kullanılacak ilaçlar’, ‘kayısı ağaçlarında ve depolanmasında etkili olan zararlılarla mücadele’, ‘hasat sonrası hijyen ve gıda güvenilirliği’, ‘pazarlama stratejisi, meyvenin endüstriyel ürün olarak işlenmesi’ ve ‘iletişim becerileri geliştirme’ gibi konular ele alındı. Eğitimlerin ardından yapılan sınavlarla çiftçilere sertifika verildi. Çiftçilere ayrıca 6 bin adet tropicanaMalatya Kayısı fidanı dağıtılacak.

Dayanıklı kayısı üretilecek

Proje kapsamında Malatya’da Tropicana Bahçe Okulları Projesi’nin ‘örnek bahçesi’ oluşturuluyor. İnönü Üniversitesi Ziraat Fakültesi, örnek bahçenin 3 dönümlük bölümünde yeni çeşit kayısı fidan denemeleri gerçekleştirecek. Bu çalışmalarla, hastalıklara dayanıklılık gibi özelliklere sahip yeni kayısı çeşitlerinin bölgede yaygınlaştırılması hedefleniyor.

“Yerel hazinelerimizi koruyoruz”

PepsiCo Türkiye Kıdemli Pazarlama Direktörü Alpagut Çilingir, Türkiye’nin yerel hazineleri olan meyvelerin daha kaliteli şekilde üretilmesine ve Türk meyveciliğinin gelişmesine katkı sağlamayı amaçladıklarını belirterek şunları söyledi:

“Bu yıl Malatya ve çevresinde yaşanan hava koşulları sebebiyle meyve hasadında büyük bir azalma görüldü. Çiftçilerimiz mağdur oldu. Çiftçilerimizi böyle bir dönemde yalnız bırakmadık. Türkiye’nin her yerindeki yerel meyveler, emanet miraslarımızdır. Hazinelerimizi korumak ve yerel meyveciliği geliştirmek için çalışmalarımızı kararlılıkla sürdüreceğiz. Tropicana Bahçe Okulları’nı, Türkiye’nin farklı bölgelerine de taşıyacağız.”

Binlerce çiftçi eğitim alacak

Tropicana Bahçe Okulları’nın ilk pilot çalışması Bursa’nın Mustafakemalpaşa İlçesi’nde başlatıldı. Bursa’da “Yerel meyve fidanlarının organomineral gübre ile dağıtımı, fidan dikim ve yetiştirme eğitimi”, “Meyve yetiştiriciliği ve girişimcilik ile ilgili eğitim” ve “Hasat döneminde kutlama” çalışmaları gerçekleştirildi. Tropicana Bahçe Okulları Projesi’yle 3 yılda 1000’den fazla çiftçiye eğitim verilmesi hedefleniyor. Pilot çalışmalarının ardından en verimli ve en çok işleyen sistemlerin belirlenip, daha sonraki Bahçe Okulları için toplu yatırımlar gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Tropicana’dan Türkiye’nin yöresel lezzetleri

Tropicana Türkiye pazarına Haziran 2013’te Bursa Şeftali, Afyon Vişne, Malatya Kayısı ve yüzde 100 Amasya Elma Suyu olmak üzere 4 farklı lezzetle giriş yaptı. Ardından Eylül ayında elma, limon, şeftali ve portakalların lezzetini verdiği Anadolu Karışık Meyve Nektarı ile portföy genişledi. 2013 Aralık ayından itibaren Antalya Nar, Geyve Ayva ve Çanakkale %100 Domates Suyu beğeniye sunuldu. 2014 yılında posalı Isparta Elma Nektarı, Akdeniz Turunçgiller Nektarı ve Migros için ürettilen Silifke Çilek Nektarı portföye katıldı. Son olarak dünyada Tropicana markasının en çok bilindiği ve özdeşleştirildiği taze sıkılmış 100% Portakal Suyu tüketicilerle buluştu. Tropicana, farklı meyvelerin ambalajlı meyve sularını sunmaya devam edecek.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.