27.05.2024 - Safir Şehir Portalı & Firma Rehberi Teması

Keçicilik Kongresinde Sektörün Sorunları Masaya Yatırıldı

Keçicilik Kongresinde Sektörün Sorunları Masaya Yatırıldı

Malatya ili damızlık koyun keçi yetiştiricileri birliği başkanı ihsan akın ve birlik teknik personeli 25-30 eylül arası12.si düzenlenen uluslar arası keçicilik kongresine katıldı.

12. si düzenlenen Uluslararası Keçicilik Kongresi, 25-30 eylül arası 37 ülke bilim adamları, bu ülkelerin bazı STK ve ilgilileri.Türkiye deki bilim adamları, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bürokratları ,TÜDKİYEB Genel başkanı, birlik başkanları birçok ilgili kurum kuruluş temsilcisi ve birlik teknik personellerinin de katıldığı yaklaşık 400 civarında katılımın olduğu keçicilik kongresi Antalya Kervansaray Otel’de yapıldı. Bu programa Malatya koyun keçi yetiştiricileri birliği başkanı ve aynı zamanda TÜDKİYEB yönetim kurulu üyesi olan ihsan akın da katıldı. Dört günlük programda önemli başlıkların altı çizildi.12.si düzenlenen kongrenin ilk defa düzenlendiği tarih ve ülke 1982 yılı ve Amerika nın Arizona eyaletinde yapılmış olması. Bu kongrenin ilk defa Türkiye de yapılması, Türkiye keçiciliği anlamında önemli bir değer ve bu değerin devam etmesi ettirilmesi adına bilimsel çalışmaların önemi keçinin gelişmiş ormanlarda zarar yerine daha çok fayda sağlaması

Türkiye’nin keçi varlığı açısından Avrupa’da ilk sırada yer almasının önemi ama keçi sayısının da artması arttırılması gerektiği bunun için daha fazla destek sağlanması, hastalıklar ile çok daha ciddi mücadele verilmesi ilk ppr (keçi vebası) hastalığının1942 yılında Afrika kıtasında tespit edilmesi ve buradan dünyaya yayılması bu hastalık ve tüm hastalıklar ile ilgili mücadelenin hala devam etmesi;

Keçideki karlılık oranının artırılması, beslenme alışkanlıkları, süt ve sütten yapılan ürünlerin değeri ve pazarı vs konularda istişarelerde bulunuldu. sunumlar soru cevap şeklinde yapıldı. Kayıtlar ilgili kişiler tarafında alındı.bu çalışmanın sonucu yayımı basımı ile alakalı çalışmalar devam etmekte olup,

Kongrenin amacının hayvancılıkta nasıl bir seyir izlenmesi gerektiği bazı acil tedbirlerin alınması gerekliliği ve önemi vurgulandı.

Keçi sütünün tüm hayvansal sütlerden daha değerli olması insan ve özellikle çocuklar için önemli değer taşıması anne sütüne en yakın süt olması keçi sütüyle ilgili ürünlere talebin her geçen gün artması gibi bir çok konu işlendi anlatıldı.

Programla ilgili bağlantılı olarak Merkez birlik ve il birlikleri olarak stantlar açıldı.

Bu stantlarda katılımcı her ilin öne plana çıkan kendi keçi ürünü ve il bazındaki

değerli ürünleri sergilendi dağıtımı yapıldı. Malatya koyun keçi birlik başkanı ihsan akın ise Malatyanın önemli ürünü olan dünya markası kayısısının tanıtımı tattırılması ve ikramlar yapıtı.

il bazındaki keçi varlığının arttırılması için ise herkesin kendilerine destek olmalarını beklediklerini söyledi.

Malatya ili damızlık koyun keçi yetiştiricileri birliği başkanı ihsan akın

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.