TürkiyeSON - 23.02.2024 -

Kent Estetik Kurulu Oluşturuldu

Kent Estetik Kurulu Oluşturuldu

Büyükşehir Belediyesi’nden görüntü kirliliğinin engellenmesi için özel yapılanma:

Kent Estetik Kurulu Oluşturuldu

Bölgesinde bir cazibe merkezi olma noktasında emin adımlarla ilerleyen Malatya’da, özellikle görüntü kirliliğinin önüne geçilerek, çağdaş ve modern bir kent olma noktasında Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından önemli bir adım daha atıldı.

Mevcut yerleşim veya yeni açılan yerleşim alanlarında şehrin estetiği, tarihi ve doğal değerlerine uygun ilke kararları alarak, meydan, bulvar, ana cadde, ana yollar ve sokaklarda, ilgili ve yetkili birimlerin katılımıyla çözüm üretmek, görüş bildirmek ve kararlar almak suretiyle kentte her türlü görüntü kirliliğini engellemek üzere Kent Estetik Kurulu oluşturuldu.

Mimarlık, mühendislik, kent tasarımı, peyzaj mimarlığı gibi çeşitli meslek kuruluşları ile çeşitli sivil toplum kuruluş temsilcilerinden oluşan Kent Estetik Kurulu çalışmalarına başladı.

Kurulda görev alanlar

Başkanlığını Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zeki Sarılar’ın yaptığı Kent Estetik Kurulu ilk toplantısını yaptı. Büyükşehir Belediyesi Fırat Toplantı Salonu’nda yapılan ilk toplantıya; Büyükşehir Belediyesi’nin ilgili daire başkanlıkları ve şube müdürlükleri, Battalgazi ve Yeşilyurt Belediyesi temsilcileri, Peyzaj Mimarları Odası, Şehir Plancıları Odası temsilcileri ile Kent Konseyi temsilcisi katıldı.

Kurulun görevleri

İlk toplantısını yaparak çalışmalara başlayan Kent Estetik Kurulu’nun şehirde görüntü kirliliğinin önüne geçilmesi noktasında önemli görevleri bulunuyor. Bu konuda kurulun görevleri şu şekilde sıralanıyor:

Reklam ve tanıtım tabelaları, kent mobilyaları gibi ögelerin tip şekil ve niteliklerini belirlemek ve bu konularda görüntü kirliliğini önlemek.

Ana bulvar, meydan, cadde, yeşil alanlar, otoparklarda ve her türlü yapı düzenlemesinde (asfalt, kaldırım vb..) eksiklik ve aksaklıkların giderilmesini sağlamak.

Bulvar cadde meydan ve parklarda bulunan kentsel donatıların konum ve tasarımları hakkında görüş bildirmek.

Yeni yapılacak yapılar ve mevcut yapıların tadilatında; cephe çatı, renk, malzeme ve çevre düzeni açısından inceleme yapmak, uygunluk görüşü vermek ve bu konularda temel esaslar belirlemek.

Talep edilen veya kurulca belirlenen konularda ilke kararları almak.

İlçe estetik komisyonlarının çalışmalarını incelemek.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.