21.07.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

Kervan Saray buluşması başladı  

Kervan Saray buluşması başladı   

6. Battalgazi Kervansaray Buluşması,’ Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve Malatyalı eski banklardan Recayi Kutan’ın kurdele kesimi ile başladı.kervansaray

Geleneksel olarak düzenlenen ‘Battalgazi Kervansaray Buluşması,’bu yılda dolu dolu geçti. Malatya Valiliği,  Battalgazi Kaymakamlığı ile Battalgazi Belediyesi tarafından Silahtar Mustafa Paşa Kervansaray’ında düzenlen etkinliğine onur konuğu olarak Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Malatyalı eski banklardan Recayi Kutan katıldı. Etkinlik halk oyunları ve Mehteran Takımı gösterimi ile açılış töreni başladı. Etkinliğe Malatya Valisi Süleyman Kamçı, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, AK Parti Malatya Milletvekili Cemal Akın, Ak Parti Malatya Milletvekili Mücahit Fındıklı, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık ve bakanlık bürokratları, STK temsilcileri ile sanatseverler katıldı.

 

HEDEFLERİMİZ VAR

Açılış töreninde konuşan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, geçmişini bir milletin geleceğe imza atamayacağını belirterek, “Mazisini çok iyi bilmeyen bir millet, geleceğe imza atamaz. Büyük hedefleri olmayan milletler, tarih sahnesinden silinir. Dolayısıyla bizim büyük hedeflerimiz var. Bu nedenle atalarımızdan aldığımız kültür mirasını, gelecek nesillere aktaracağız. Battalgazi gerçekten yiğitliğin, kahramanlığın timsali büyük bir insandır. Afyonkarahisar’daki bir muharebe esnasında şehit düşüyor. Şehit düştüğü yer 740 yılında Afyonkarahisar, Battalgazi Afyonda şehit düşmüş bir insandır. Dolayısıyla Malatya’ya hizmet etmek benim iç bir borçtur” dedi.

 

“MALATYA’DAN MUTLU OLDUM”

Malatya’dan olmaktan dolayı mutlu olduğunu anlatan Bakan Veysel Eroğlu, “Malatya’ya her geldiğimde müjdeli haberler geldim, bu gelişimde de elim boş gelmedi. Malatya’ya eli boş gelmek olmaz. Bir önceki gelişimde 400 milyon TL’lik 23 projenin müjdesini vermiştim. Bu gelişimizde de 19 müjde getirdik” diye konuştu.

İLK DEVLET MALATYA’DA!

Malatya Valisi Süleyman Kamçı ise Anadolu’da ilk devletin Malatya olduğunu ifade etti. Vali Kamçı konuşmasının devamında ise şunları söyledi;

“Battalgazi ilçesinin Abbasiler dönemimde de Horasan’dan önemli miktardaki Türk ve ehlibeyt ailesinin yerleşmiş olduğu önemli bir merkez haline geldi. Malatya’daki bu eşsiz tarihe sahip çıkmak ve onu yaşatmak, kamu ve sivil toplum ayrımı yapmadan hepimizin görevi olmalıdır. Tarihsel varlıkların korunmasını önemsiyoruz. Valilik olarak destek vermeye devam edeceğiz” diye konuştu.

ÖZAL’IN PROJESİ

Eski Bakanlardan Recai Kutan’da, etkinliklere davet edilmesinden dolayı mutlu olduğunu belirterek, “Bugün burada geçmiş günleri hatırladım ve mutlu oldum. Mesele sadece kayısıların sulanması değil, kültürümüze sahip çıkılmasıdır. Malatya’daki sulama toprak kanallar ile yapılıyor. Doğru dürüst bir sulama ikanı bulunmuyordu. Suyun önemli bir kısmı kayıp oluyordu. İlk önce bu kanalların ıslahını yaptık. Daha sonra birçok insanın bilmediği bir ‘bey suyu’ denilen bir su vardı. Önce Derme sulamasını, Şahnahan sulaması, Medik Barajı, sağ sahil sulamalarını hayata geçirdik. Çat Barajını rahmetli Turgut Özal’ın programa almasıyla yaparak o barajın bitmesini sağladık. Bir yandan barajı yaparken diğer yandan o yıl meydana gelen kuraklıkla uğraşıyorduk” dedi. Ak Parti Malatya Milletvekilleri Öznur Çalık ve Cemal Akın bir konuşma yaptı. Çalık yaptığı konuşmada, “Malatya’daki barajların buluşmasında bu işim mimarı Recai Kutan ağabeyimiz var. Sayın Recai Kutan tarafından Kapıkaya ve Boztepe barajları ile ilgili başlatmış olduğu süreç bu gün Ak Parti iktidarına nasip oluyor.” AK Parti Malatya Milletvekili Cemal Akın, Kervansaray’ı imar ve ihya etme noktasında çalışmalar yaptıklarını ve Kervansaray’ın diğer belediye başkanlarının yaptıkları çalışmalarla güzel bir görünüme kavuştuğunu belirtti. Konuşmaların ardından 6’ıncısı düzenlen Battalgazi Kervansaray Buluşması kurdele kesimi yapıldı. Etkinliklerde ayrıca Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Çello Grubu tarafından mini konser verildi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.