TürkiyeSON - 07.06.2023 -

Kıbrıs Gazilerini Kıbrıs’a Gönderdik

Kıbrıs Gazilerini Kıbrıs’a Gönderdik

1974 Kıbrıs Barış Harekâtı’nda görev yapan ve gazilik unvanına erişen Sivaslı Kıbrıs gazileri Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın’ın girişimleri ile gerçekleştirilen gezi programı kapsamında Kıbrıs’a gönderildi. 2 kafile halinde gerçekleştirilecek program çerçevesinde ilk olarak 20 gazi, Kıbrıs’ta 3 gün konaklayacak. 2. kafilede de 20 gazi, Kıbrıs’ı tekrar görme fırsatına erişecek.

Gezi öncesi Sivas Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Mustafa Hızal ve aynı zamanda Kıbrıs gazisi olan Muharip Gaziler Derneği Başkanı Fuat Ahıskalı ile geziye katılacak gaziler Belediye Başkanı Sami Aydın’ı makamında ziyaret etti.

Ziyarette konuşan Muharip Gaziler Derneği Başkanı Fuat Ahıskalı; “Afrin’de Zeytindalı Harekâtı’nda canını dişine takarak karda, çamurda, yağmurda; bu vatan, bu bayrak için orada canını veren tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize uzun ömürler diliyorum. Teröre destek veren iç ve dış güçleri lanetliyorum. Biz Kıbrıs Muharip Gazileriz, Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 44. yıldönümündeyiz. 44 yıl geçmesine rağmen oradaki arkadaşlarımızı unutmuyoruz. Kıbrıs’ta 500 şehidimiz var. Arkadaşlarımızın şehit düştüğü yerlere gideceğiz. Güneydoğuda Zeytin Dalı Harekâtı varken biz bu programa ‘gezi değil, ziyaret’ demek istiyoruz çünkü biz oraya gezmeye değil ziyarete gidiyoruz. Bunda emeği geçen Sivas Belediye Başkanımız Sami Aydın’a bu kadirşinas davranışından dolayı çok teşekkür ediyorum. Bizim bütün masraflarımızı karşılayıp 40 tane gazimizi iki kafile halinde Kıbrıs’a gönderecek.” ifadesini kullandı.

Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Mustafa Hızal ise “Sayın Başkanımızın Sivas’ta bir ilki gerçekleştirerek muharip gazilerimize böyle bir program düzenlemesi, Sivaslı gazilerimiz adına büyük bir şans. Ben Başkanımıza şükranlarımı sunuyorum. Tabi ki bu önemli günlerde şehit aileleri başta olmak üzere gazilerimize sahip çıkılması bizleri mutlu ediyor. Her zaman yanımızda olan Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

“Sizlerin yaşadığı heyecanı ben de yaşıyorum.” diyerek sözlerine başlayan Belediye Başkanı Sami Aydın da “Tüylerim diken diken oldu desem yalan olmaz. Tabi ki biz bu programı Afrin Zeytindalı Harekâtı’ndan önce planlamıştık, gazilerimizin talepleri üzerine Sivas’taki Kıbrıs gazilerimizin tamamını davet

ettik; bunların sadece 40 tanesi katılabileceklerini bize bildirdiler. Biz de iki grup şeklinde bu ziyaretimizi gerçekleştireceğiz. Bu programın Zeytindalı harekâtına denk gelmesi de programın anlamını bir kat daha artırmış oldu. Ben de öncelikle zor şartlarda terörü oradan silip atmak için Afrin’de mücadele eden tüm kahramanlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Şehit olanlarımıza Allah’tan rahmet, gazilerimize de acil şifalar diliyorum. 74 Barış Harekâtı ülkemiz adına önemli bir harekâttı ve çok sayıda gazimiz Sivas’ta bizimle birlikte yaşıyor. Bizler o günden bugüne oralara hiç ziyarette bulunma imkânı bulamayan gazilerimizi oraya göndermeyi arzu ettik. En azından kendileri için gerçekten önemli o anılarının geçtiği, onur vesilesi olan o toprakları tekrar ziyaret etmelerinin onlar için çok önem arz ettiği kanaati ile böyle bir çalışma başlattık. Bugün inşallah kendilerini tekrar o topraklara uğurlayacağız. İnşallah güzel bir şekilde gidip cephede çarpıştıkları yerleri ziyaret edecekler. Aradan 44 yıl geçtikten sonra oradaki gelişim ve değişimi yerinde bizzat gözlemleme fırsatı bulacaklar. Umut ediyorum onlar için çok özel ve duygusal bir program olacak. Rabbim sizlere hayırlı ömürler nasip etsin. Bu ülke için gerçekten çok büyük fedakârlıklar ortaya koydunuz. Bizler sadece sizlere minnettarız. Sizin bu fedakârlığınızı çeşitli programlarla takdir ettiğimizi ifade etmeye çalışıyoruz. Bu da onlardan birisi ama hamd olsun biz Müslümanlar olarak inanıyoruz ki asıl mükâfatı biz Rabbimden alacağız. Geçmişte siz bunu başardınız, bugün de Afrin’deki kahramanlarımız aynı şeyi başarıyorlar.” şeklinde konuştu.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: