27.05.2024 - Safir Şehir Portalı & Firma Rehberi Teması

Kimliksiz tüp satışı yapılamayacak!

Kimliksiz tüp satışı yapılamayacak!

Ülkemizde özellikle son zamanlarda LPG ve sınai gaz tüplerinin sıklıkla amacı dışında kullanılarak, terör örgütleri tarafından el yapımı patlayıcı (EYP) yapımında kullanıldığı belirtilerek bizzat Başbakanımız Sayın Binali YILDIRIM tarafından sıkı gözetim ve denetim getirilmesi talimatı verilmiştir.

Verilen talimat gereğince Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız koordinasyonunda ilgili tüm kamu kurumlarının katılımı ile çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) 23.06.2016 tarih ve 6354 sayılı Kurul Kararı ile “LPG bayileri ve dağıtıcılarca, adrese teslim yapılan tüpler ile bayi iş yerlerinde yapılacak piknik tüpü satışlarında, ilk satışlar hariç, boş tüp teslim alınmadan yeni tüp teslim edilmemesi, Tüplü LPG Bayileri ve dağıtıcılarca, ticari ve sanayi işletmelere ihtiyacından fazla tüp satışı ve teslimi yapılmaması, satışlarda kullanıcının T.C. kimlik numarası ya da kredi kartı bilgileri ile ad ve soyadının bayi tarafından kayıt altına alınmasının zorunlu olması, bu düzenlemenin Tüplü LPG Bayilik sözleşmesinde bulunmasının, mevcut sözleşmelere ise ek madde olarak ilave edilmesinin zorunlu hale getirilmesi” kararlaştırılmıştır.

Yukarıda anılan Karar ve Bakanlığımız talimatı doğrultusunda Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğümüzce, ilimizde yapılan denetimler neticesinde 64 (altmış dört) adet tüplü LPG bayisi denetlenmiştir. Bu bayilerden 37 (otuz yedi) sinde işyeri açma ve çalıştırma ruhsatının olmaması, anılan kurul kararının (c) bendinde belirtilen hükmün bayilik sözleşmesinde yer almaması ve tutulması zorunlu LPG Tüp Satış Bildirim Cetvelinin tanzim edilmemesi gibi aykırılıklar tespit edilmiştir. Aykırılık tespit edilen tüplü LPG bayileri ile ilgili tutanaklar yasal işlem yapılmak üzere Enerji Piyasası Düzenleme Kuruluna gönderilmiştir. İşyeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatı olmadığı tespit edilen 13 (on üç) adet Tüplü LPG Bayisi hakkında ise yasal işlem yapılmak üzere ilgili Belediye Başkanlıklarına yazılı olarak bildirim yapılmıştır.

Ayrıca İl Müdürlüğümüzce yapılan denetim faaliyeti neticesinde, iki adet LPG tüp dolum tesisinde toplam 10.170 adet tüp denetlenmiş ve 164 adet tüp hurdaya ayrılmıştır. Hurdaya ayrılan tüplerin imha işlemleri başlatılmıştır. 33 adet hurda firması denetlenmiş ve 292 adet tüp hurda olarak tespit edilmiştir. Tüplü LPG Bayilerinde yapılan denetimlerde de toplam 1563 adet tüpün denetlenmesi sağlanmıştır.

Valiliğimiz koordinasyonunda ilgili kamu kurum ve kuruluşlarınca konu ile ilgili çalışmalar aynı titizlik ve kararlılıkla sürdürülmektedir.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.