TürkiyeSON - 10.12.2023 -

Kimya sektörü yeni düzenleme bekliyor

Kimya sektörü yeni düzenleme bekliyor

İhracatçılar, hammadde ithalatında gümrük engeline takıldı. İşlemlerin günler aldığına dikkat çeken firmalar, ürünleri zamanında teslim edemedikleri için müşteri kaybetmeye başladı. İKMİB Başkanı Murat Akyüz, sap ile samanın karıştığını ve dürüst sanayicinin mağdur edilmemesi gerektiğini belirterek, yeni bir düzenlemenin şart olduğunu dile getirdi. 

 

KMIB+Yonetim+Kurulu+Baskani+Murat+Akyuz-8Kimya ihracatçıları, son dönemde gümrüklerde yaşanan usulsüzlüklerin faturasının ihracatçıların tümüne çıkarılmasından şikâyetçi. Sektör, hammadde çekim işlemlerindeki yavaşlama nedeniyle ürün tedarikinde zorlanırken gecikmelerden dolayı müşteri talebini karşılayamaz hale geldi. Uluslararası firmalarla rekabet eden çoğu firma, yaşanan bu sıkıntılar sonucu ürünleri zamanında veremiyor ve müşteri kaybı yaşıyor. 

 

Konuyla ilgili açıklama yapan İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, “Gümrüklerde usulsüz olarak nitelendirilen ihracat nedeniyle yavaşlayan gümrük işlemleri, işini dürüst yapan sanayicilerimizi olumsuz etkiliyor. Diğer yandan müşteri kaybeden ve kaybedilen müşteriyi çok zor geri kazanan ihracatçımız güven problemiyle karşı karşıya. İç pazarımız ve ihracatımız da bu durumdan büyük zarar görüyor. 20 yıllık ihracat yapan firma ile geçen yıl şirket kurup ihracat yapmaya başlayan firmaları ayırt etmekte fayda var. En büyük temennimiz usulsüzlük yapanların gereken şekilde cezalandırılması ve bir daha olmayacak şekilde önlemlerin alınması. Dürüst sanayicilerimizin de mağdur olmaması.” 

 

Türkiye’nin 2023 yılı ihracat hedefine ulaşması için çok kısa bir süre kaldığına dikkat çeken Akyüz, “Sektörümüze verilecek en büyük desteklerden biri gümrükleme gecikmelerinin sona erdirilmesi olacaktır. İhracatımızda sürekliliğin sağlanabilmesi istikrarlı gümrükleme süreçleri ile mümkün. Sanayicimiz, ihracatçımız tüm gayreti ve özverisiyle çalışmalarına devam ediyor. Bu konuda Hükümetimizden bir an önce ihracatçılarımızın işlerini kolaylaştıracak adımlar atmasını bekliyoruz” dedi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d