TürkiyeSON - 04.12.2023 -

Kiraz festivali dolu dolu geçti

Kiraz festivali dolu dolu geçti

Kiraz-Festivali-Dolu

Kiraz yarışması, konserler, cirit ve okçuluk gösterileri, karakucak güreşleri ve futbol turnuvası, spor gösterileriyle iki gün dolu dolu etkinlikler gerçekleştirildi. Festival boyunca 956 sporcu etkinliklerde mücadele etti. Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, “Her yıl festival etkinliğimizi genişleterek ve geliştirerek yapıyoruz. Üç farklı başlıkta toplayarak, kültür, kiraz ve spor başlıkları altında çeşitli etkinlikler düzenledik. Emeği geçenlere katılımcılara katkıda bulunanlara çok teşekkür ediyorum” dedi.

152 ÇOCUK SÜNNET ETTİRİLDİ

Her yıl düzenlenen ve toplu sünnet faaliyetini gerçekleştiren festivalde bu yıl 152 çocuk sünnet ettirildi. Mevlid-i Şerif için duaların okunmasının ardından sünnet olan çocuklara çeyrek altın takıldı. Sünnet olan çocuklardan birine kirve olan Kaymakam Nesim Babahanoğlu, “Şu an heyecanlı bir anı paylaşmak üzere bir aradayız. Ben hayata yeni adım atan çocuklarımıza ve ailelerine hayırlı olsun diyorum. Bu festivalimiz dolu dolu geçiyor. Bütün Yeşilyurtlu hemşehrilerimize ve ailelerine hayırlı olsun diyorum” dedi.

17 ÇİFTİN NİKAHI KIYILDI

Festivalin etkinlikleri arasında yer alan toplu nikah töreni yapıldı. Yeşilyurt Belediyesine başvuran 17 çiftin nikahı kıyıldı. Malatya Büyükşehir Belediyesi yanında konser için kurulan alanda gerçekleşen törende çiftlerin nikahları Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat tarafından kıyılırken, çiftlerin şahitliğini Yeşilyurt İlçe Kaymakamı Nesim Babahanoğlu yaptı. Resmi imzaların atılmasından sonra çiftlere Yeşilyurt Belediyesi tarafından hazırlanan özel hediye paketleri hediye edildi. Yeşilyurt İlçe Kaymakamı Nesim Babahanoğlu ile Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, tüm çiftlere ömür boyu mutluluklar dilediler.

FUTBOL TURNUVASI ÖDÜL TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

21. Kültür, Kiraz ve Spor Festivali kapsamında Yeşilyurt Belediyesi tarafından düzenlenen Kiraz Festivali Futbol Turnuvası da sona erdi. 25 Mayıs’ta başlayan Yeşilyurt Belediyesi ile Malatya Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu’nun (MASKF) tarafından ortaklaşa organize ettiği, 22 takımın katıldığı ve kıyasıya mücadele verdiği turnuvanın finalinde Kale Gençlerbirliği ile Sanayispor, Yeşiltepe bir nolu sahada karşı karşıya geldi. Penaltı atışları sonucu 4-2 kazanan Sanayispor, turnuvanın şampiyonu olurken, Kale Gençlerbirliği ise turnuvayı ikinci tamamladı. Festivalin üçüncülük, dördüncülük maçında ise 44 Malatyaspor ile Malatya Yeşilyurtspor karşılaştı. Yeşiltepe 3 nolu sahada oynanan karşılaşmayı 6-2 Malatya Yeşilyurtspor kazandı. Bu sonuçla, Malatya Yeşilyurtspor, turnuvanın üçüncüsü oldu. 22 takım arasında oynanan 54 maçın ardından tamamlanan Futbol Turnuvasında dereceye giren takımların ödülleri Yeşilyurt Güreş Sahasında düzenlenen törenle verildi. Turnuvayı Şampiyon olarak tamamlayan Sanayispor ve dereceye giren diğer takımların ödüllerini Yeşilyurt İlçe Kaymakamı Nesim Babahanoğlu, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat ve Türkiye Futbol Federasyonu Malatya Bölge Müdür Fahrettin Eserdi tarafından takdim edildi.

KARAKUCAK GÜREŞLERİNDE BAŞPEHLİVANLIĞI ERZURUMLU KENAN GÖR KAZANDI

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Yeşilyurt Fahri Nalbant Karakucak Güreşlerinde Başpehlivanlığı Erzurum’dan katılan Kenan Gör kazandı. 21. Yeşilyurt Kiraz, Kültür ve Spor Şenlikleri kapsamındaki Fahri Nalbant Karakucak Güreşlerine il dışından ve Malatya’dan büyükler, minikler ve yıldızlar kategorileri olmak üzere 40 kulüp, 350 güreşçiyle katıldı. Oldukça çekişmeli ve heyecanlı geçen müsabakaların sonunda başpehlivanlık için Erzurum’dan Kenan Gör ile Kahramanmaraş’tan Halil Hopur, er meydanına çıktı. Kıyasıya bir mücadeleye sahne olan başpehlivanlık güreşinde Halil Hopur sakatlık geçirdi. Beş dakika süren güreşi Hopur yarıda bırakınca Kenan Gör başpehlivan oldu. Güreşçilere ödül ve madalyalarını Vali Süleyman Kamçı, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Güreş Ağası Adil Nalbant, Yeşilyurt Eski Belediye Başkanı Mehmet Kavuk ve diğer yetkililer takdim etti.

KAHRAMAN KAVUK 2016 YILI GÜREŞ AĞASI OLDU

Yeşilyurt Fahri Nalbant Karakucak Güreşleri sırasında gelecek yılın Güreş Ağası seçimi yapıldı. Açık artırma usulüyle yapılan ağalık seçiminde 40 bin TL vereceğini vadeden İş adamı Kahraman Kavuk, 2016 yılının Güreş Ağası oldu. Vali Süleyman Kamçı, Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat ve İlçe Kaymakamı Nesim Babahanoğlu, Kahraman Kavuk’u kutladı. Kahraman Kavuk, Adil Nalbant ile birlikte halkı selamlayarak “Güreş Ağası” için ayrılan özel bölümde güreşleri bir süre takip etti. Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Karakucak Güreşlerinin yaşaması ve yaşatılması için ekonomik anlamda destek sağlayan bu yıl ki Güreş Ağası Adil Nalbant ile 40 bin TL ile ağalık seçimini kazanan Kahraman Kavuk’a teşekkür etti.

OKÇULAR İLGİ ODAĞI OLDU

Yeşilyurt Belediyesinin daveti üzerine İstanbul, Ankara ve Sivas’tan Malatya’ya gelerek Festivale katılan profesyonel okçulara çeşitli ödüller verildi. Osmanlı dönemini hatırlatan giyimleri ve taşıdıkları aletlerle dikkatleri üzerine çeken, yaptıkları gösterilerle vatandaşların büyük ilgi gösterdiği profesyonel okçu takımıyla bir araya gelen Başkan Hacı Uğur Polat, “Festivalimize katıldığınız için hepinize tek tek teşekkür ediyorum, muhteşem gösterileriniz ve halkımızla kurduğunuz güzel iletişim sayesinde okçuluk sporunu herkese sevdirdiniz. Gelecek yılki Festivalimizde sizleri yeniden aramızda görmek isteriz” diye konuştu.

BASIN PLATFORMU ÜYELERİ FESTİVALE KATILDI

İstanbul ilçe belediye başkan danışmanları ve basın müdürlerinin oluşturduğu Basın Platformu üyeleri festivali izlemek üzere Yeşilyurt Belediyesinin davetiyle Malatya’ya gelerek etkinliklere katıldı. Misafirlere yakından ilgilenen Başkan Polat, “Belediyecilikte tecrübe ve bilginin paylaşılması önemli. Yeşilyurt Belediyesi olarak istişareye büyük önem veriyoruz. Sürekli ARGE gezileri düzenliyoruz. Bu tür gezilerimiz iki taraflı gerçekleşiyor. Hem ziyaret ediyoruz, hem de davet ediyoruz. Bugün burada İstanbul İlçe Belediyelerimizden davetlilerimiz var. Katılımlarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Festival kapsamında Malatya Park AVM’de Yeşilyurt her mevsim güzel fotoğraf sergisi düzenlendi. Yeşilyurt 21. Kültür, Kiraz ve Spor Festivalinin Sportif Etkinliklerinden olan Ulusal Masa Tenisi Turnuvası sonuçlandı. Yakınca Spor Merkezinde iki gün süren müsabakaların büyükler kategorisinde 46, küçükler kategorisinde ise 20 sporcu mücadele etti. Elazığ, Bitlis, K.Maraş, Ağrı, Tokat, Sivas, Adıyaman, Ankara, Van, Samsun ve Malatya’dan katılan sporcuların kıyasıya mücadele ettikleri turnuvada dereceye giren sporcular belli oldu. Büyükler Kategorisinde birinciliği K.Maraş’tan katılan Cüneyt Turdu elde ederken, ikinci K.Maraş’tan Muhammet Donatkayan, üçüncü ise Batman’dan Hasan Erdoğan oldu. Minik Erkekler ve Minik Kızlarda ise dereceye giren sporcular belli oldu. Yapılan final maçlarından sonra Kızlarda Malatya’dan İrem Kaya birinci, Ayşe Yaman ikinci, Betül Günaçar üçüncülüğü elde ederken, Minik Erkeklerde ise Malatya’dan birinci Semih Kaya, ikinci Muhammet Akif Şahin, üçüncü Yahya Can oldu. Müsabakalar sonunda dereceye giren Büyük Erkekler Kategorisindeki birinciye tam altın, ikinciye yarım altın, üçüncüye çeyrek altın hediye edildi. Minik Kızlar ve Erkekler kategorisinde dereceye giren tüm sporcular çeyrek altın ile ödüllendirildi.

FESTİVALDE ATA SPORUMUZ UNUTULMADI

Yeşilyurt 21. Kültür, Kiraz ve Spor Festivalinin Sportif Etkinlikleri arasında yer alan Ata Sporumuz Atlı Cirit Müsabakaları keyifli ve zevkli geçti. MAŞTİ yanında oluşturulan özel alanda yapılan müsabakalara Sivas Çetinkaya Atlı Spor Kulübü ile Yazıhan Atlı Spor Kulüpleri katıldı. İki takım sporcuları arasında kıyasıya mücadeleye sahne olan Atlı Cirit Müsabakalarında Sivas Çetinkaya Kulübü +21 puanla birinci olurken, Yazıhan Atlı Spor Kulübü ise +18 puanla ikinci oldu. Dereceye giren kulüp ve sporculara Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat tarafından çeşitli hediyeler verildi.

YÖRESEL YEMEKLER İKRAM EDİLDİ

Yeşilyurt 21. Kültür, Kiraz ve Spor Festivali etkinlikleri arasında bulunan Yöresel Yemek İkramında 30’a yakın Yeşilyurt ilçesinin yöresel yemekleri misafirlere ikram edildi. Yeşilyurt Ata Park’ta düzenlenen Yemek İkramına katılan bine yakın misafire yaprak sarması, analı-kızlı, içli- köfte, kavurmalı köfte ve birçok yöresel yemek ikram edildi.

PEDALLAR FESTİVAL İÇİN ÇEVRİLDİ

Yeşilyurt 21. Kültür, Kiraz ve Spor Festivali kapsamındaki Bisikletli Fener Alayı renkli görüntülere sahne oldu. Yeşilyurt Belediyesi ile Bisiklet İl Temsilciliği tarafından ortaklaşa organize edilen Bisiklet Fener Alayına yaklaşık 100 sporcu katılarak pedal çevirdi. Kapalı Çarşı önünde başlayan Fener Alayı, sırasıyla Sıtmapınarı, Fahri Kayahan, Tecde, Yeşilyurt istikametinden Ata Park önünde sona erdi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: