TürkiyeSON - 17.04.2024 -

Kiraz fiyatları 2 liraya düştü

Kiraz fiyatları 2 liraya düştü

Üretici-Zararda

Dalbastı kirazı ile ünlü Yeşilyurt’ta kiraz üreticisi fiyatların düşmesinden şikayetçi. İlk hasat döneminde 6 lira olan kiraz fiyatları şu an 2 liraya kadar düşmüş durumda. Bazı yerlerde 1 liraya kadar bile düşen kiraz fiyatlarındaki bu çakılmanın nedeni ise hem rekolte yüksekliği hem de ihracatçı firmanın ilçeye gelmemesi.

Geçen yıl dondan dolayı hiç ürün vermeyen kiraz ağaçlarının bu yıl iyi ürün vermesine rağmen, ihracatçı firmaların ilgi göstermemesi nedeniyle çiftçi ürünü elde kalacak endişesi ile aceleci davranıyor. Bu nedenle işçi parasını bile kurtaramayan çiftçiler, ürünlerini zararına olsa piyasaya sürüyor.

BAKIM MASRAFLARI BİLE KARŞILANAMIYOR

Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz, bu yıl hasadın iyi olmasına rağmen ilçeye sadece 1 ihracatçının gelmesi nedeniyle üreticilerin kirazı 2 liraya kadar düşürdüğünü söyledi. Kiraz üreticisinin mağdur durumda olduğunu ifade eden Solmaz, “Çünkü bir işçinin günlük ücreti 90 lira buna yemek de dahil olunca 120 liraya kadar çıkıyor. Bir bahçede son dikilen ağaçlara baktığımızda en fazla 100 kilogram kiraz alınıyor. Buda demektir ki kilogram başına 1.25 TL işçi parasına gidiyor. Geriye kalan 75 kuruş ise çiftçinin, ilaçlama, budama, bakım gibi masrafları bile karşılamamaktadır” şeklinde konuştu.

İhracatçılara seslenen oda başkanı Solmaz, halen ilçede 15 günlük bir hasat döneminin bulunduğunu belirterek kiraz ihtiyacını rahatlıkla karşılayabileceklerini söyledi. Solmaz, bu yıl oda olarak yaptıkları ilaçlamalar ile de başta Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın istediği kalitede ürün yetiştirildiğini sözlerine ekledi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Hasan ONBAŞIOĞLU dedi ki:

    Kirazımızın değerlendirilmesi için festivaller çok etkili olmalı festivallarımıza il dışından ve yurt dışından davet edilenler olmalı tabiki pazar kapısını açabilecek ayrıca koparetif kurulmalı bu koparatip amatörce değil profosonörce oluşmalı sovuk hava deposu meyva suyu fabrikası ihracat ile çok önemli çalışmalar yapmalı yoksa seneye bu kirazımız ramazanda tam olacağından çoğumuz dermeye bile tenezzül etmeyiz bir iki liraya kilosu derme maliyetini kurtarmamakta diğer ön harcamalar ilaçlama bakım ayrı tabii

  2. Hasan ONBAŞIOĞLU dedi ki:

    tabiki 2 liraya düşer kirazın fiatı siz festivali çırmıktı kirazları olmadan bir hafta önceye alırsanız sonrada kalkar festivalin en önemli ayağı olan müzik eylence bölümünü kaldırır malatyaya alırsanız kim gelecek çırmıktıya kim ne edecek çırmıktının kirazını diyorlarki efendim ramazan gelmekteymişde ondan seneye ne zaman festival olacak haziran 5 ve 6 sındamı kirazlar yemyeşilkenmi Çırmıktıya ihanet edenleri Allah islah eylesin

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.