TürkiyeSON - 25.05.2022 -
Türkiye Son   Habercilikte Son

Kiraz fiyatları 4 liraya kadar çıkıyor

Hasat

Kirazıyla ünlü Yeşilyurt İlçesi’nde ürün hasadı başladı. Bu yıl ortalama bin 250 ton kirazın yetiştiği Yeşilyurt’ta hasadı yapılan kirazlar tezgahlara indi. Kaliteli ürünün 4 liraya satıldığı ilçede fiyatlar 2,5 liraya kadar düşüyor. Şuana kadar sadece bir ihracat firmasının ilçeden alım yapması nedeniyle fiyatların düşük tutulduğu öğrenilirken Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz, bu yıl oldukça kaliteli yetişen kirazların yurt dışına ihracatı için firmalara çağrıda bulundu.

Yapılan ilaçlamalar ile ürün kalitesinin Rusya ve Avrupa ülkeleri standartlarında yetiştiğini belirten Solmaz, bu yıl rekoltenin de iyi olması nedeniyle kirazın bol olduğunu dile getirdi. Şuanda ilçede bir firmanın ihracat için alım yapması nedeniyle fiyatta rekabetin oluşmaması nedeniyle düşük fiyata satıldığını belirten Solmaz, aroma bakımında da kaliteli olan kirazın yurt dışı ihracatı için diğer firmalarında ilçeye gelmesi gerektiğini ifade etti.
Yeşilyurt ilçe merkezi ile Gündüzbey Mahallesi’nde sokaklarda toplanan kirazlar, ihracat için gelen firma tarafından seçilerek alınıyor. Aynı zamanda iç piyasaya da verilen kirazların Malatya içi tezgah satış fiyatı ise 5-6 lira arasında değişiyor.

Reklam
Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: