TürkiyeSON - 22.04.2024 -

Kiraz’dan Karaman’a tepki

Kiraz’dan Karaman’a tepki

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın yeni anayasa konusunda yaptığı açıklamaya tepki gösterdi.

 
CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın anayasa konusundaki açıklamasıyla ilgili dervişin fikri neyse zikrinin de o olduğunu belirterek, “Bunların kafasının altındaki düşünce her zaman buydu, dolayısıyla laiklik ilkesiyle de, cumhuriyetin temel değerleriyle de sorumlu olan bir yapıyla 14 yıldır bu ülke yönetiliyor. Bunun en somut örneklerinden bir tanesi de seçimlerden hemen sonra maalesef anayasa yemini yapan yemininde ‘Demokratik ve laik cumhuriyete bağlı kalacağıma, anayasaya sadakatten ayrılmayacağıma namusum ve şerefim üzerine yemin ediyorum’ diyen TBMM Başkanı bugün laiklik ilkesini tartışmaya aşıyor. Bu davranışı kabullenmediğimizi bir kez daha ifade etmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

 

Laikliğin bir güvence ve teminat olduğunu vurgulayan Kiraz, “Cumhuriyet Halk Partisi var olduğu sürece laiklik ilkesini, Cumhuriyetinin değerlerini ortadan kaldırmaya kimsenin gücü yetmeyecek. Cumhuriyet Halk Partisi, cumhuriyetin, Atatürk ilke ve devrimlerin, laiklik ilkesinin teminatı ve güvencesidir. Laiklik, bu ülkede her ferdin birlikte yaşamasının güvencesidir, laiklik aslında nefes almamızdır. Laiklik, bugün yaşanan birçok soruna rağmen ülkemizin Ortadoğu olmamasıdır. Laiklik, herksin din ve vicdan özgürlüğüdür ve dolayısıyla herkesin ibadet özgürlüğüdür. Laiklik camide ibadetini yapanın da ve cemevinde yapanın da teminatıdır. Laikliği bu şekilde okuma gerekir. TBMM Başkanı İsmail Karaman’ın geçmişine baktığımızda Ensar Vakfı’nın sevicilerinden birisi aynı zamanda ve bu söylediği lafın altında kalacağını da düşünüyorum. CHP’nin anayasa ile ilgili düşünceleri bellidir. Anayasanın ilk 4 maddesi bizim vazgeçilmez olarak gördüğümüz ve korunması gereken değerlerdir” diye konuştu.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.