TürkiyeSON - 23.02.2024 -

Küpeleme Çalışmaları Arapgir’den Başladı

Küpeleme Çalışmaları Arapgir’den Başladı

Malatya İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği, Ülkesel Halk Elinde Islah Projesi kapsamında yapılan küpeleme çalışmalarına Arapgir ilçesinden başlandı.

Ülkesel Halk Elinde Islah Projesi kapsamında yapılan küpeleme çalışmaları başladı. Bu kapsamda ilk küpeleme çalışması Arapgir ilçesinde yapıldı. Küpeleme sırasında bilgilendirici bir konuşma yapan Fırat Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Proje Lideri Prof. Dr. Metin Bayraktar, Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islağı Projesi’ni Arapgir ilçesinde başlattıklarını ifade etti. Bayraktar, “Projeye gönüllü olan 37 tane üreticiyi de çalışmalara dahil ettik. Proje kapsamında ekiplerimizle beraber Akkaraman ırkı koyunları seçip küpeleme çalışması yapıyoruz. Üreticilerimize örnek olsun diye birkaç işletmede hangi Akkaraman koyunun seçileceğini anlattık.

Üreticiler, yapmış oldukları yetiştiriciliğe bilimsel katkıyı da katarak damızlık seçimini daha doğru yöntemlerle yapacaklar” dedi.
Arapgir Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Mevlit Birlik, projenin üreticiler için önemli olduğuna değindi. Birlik, “Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü olarak, bu projede üstümüze düşen her türlü vazifeyi eksiksiz yerine getireceğiz. Bu proje kapsamında ilçemizdeki koyunculuk daha da ileriye gidecek” şeklinde konuştu. Malatya İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın ise Arapgir ilçesinin birçok mahallesinde Ülkesel Halk Elinde Islah Projesi çalışmalarına başladıklarını kaydetti. Akın, “Amacımız, verimin arttırılması ve kalitenin yükseltilmesidir. Bizler de bugün itibariyle küpeleme çalışmalarına başladık, verimin arttırılması noktasında önemli bir proje. Projeyi, bütün ilçelerimizde yıla yaymaya çalışacağız. Proje destek olan herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
Konuşmalardan sonra Arapgir’in bazı mahallelerinde küpeleme ve proje ıslah çalışmaları yapılarak, üreticilere de önemli bilgiler verildi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.