28.05.2024 - Safir Şehir Portalı & Firma Rehberi Teması

Kurbanlık Hayvan Sayısında Herhangi Bir Sıkıntı Yok

Kurbanlık Hayvan Sayısında Herhangi Bir Sıkıntı Yok
Kurban bayramının yaklaştığı bu günlerde İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Sayın Zülküf YILDIRIMOĞLU, Bakanlığımız HİBS (Hayvancılık İstatistik Bilgi Sistemi) verilerinin gerek ilimizde gerekse ülke genelinde herhangi bir kurbanlık hayvan sıkıntısının olmadığını ortaya koyduğunu, bu nedenle kurban kesecek vatandaşlarımızın kurbanlık hayvan temini konusunda tedirgin olmamaları gerektiğini belirtti.
Ülkemizde Kurban sayısının azlığına ilişkin değerlendirmelerin doğru olmadığını vurgulayan İl Müdür Vekili Zülküf YILDIRIMOĞLU, 2014 ve 2015 yıllarında kurban edilen büyükbaş sayısının ortalama 870-880 bin baş civarında olduğunu, şu an 1 milyon 200 bin kurbanlık şartlarına uygun büyükbaş hayvan varlığının tespit edildiğini bildirdi. Yine geçmiş yıllarda ortalama 2 milyon 700 bin küçükbaş kurban edilirken, şu anda 3 milyon 700 bin kurban edilmeye müsait küçükbaş hayvan olduğunu ifade ederek, “Hayvan sayılarında herhangi bir sorun söz konusu değil. Kurban Bayramı için yeterli, hatta yeterinden fazla hayvanımız mevcut. ” dedi.
Malatya ilinde 2015 yılı kurban bayramında 6.000 adet büyükbaş, 20.000 adet ise küçükbaş hayvan kurbanlık olarak kesimi gerçekleştirilmiştir. Bugün itibarıyla Malatya ilinde kurbanlık büyükbaş adedi 10.000, kurbanlık küçükbaş adedi ise 25.000 civarındadır. Rakamlardan da anlaşılacağı gibi Malatya ilinde de ülkemizde olduğu gibi kurbanlık amaçlı büyükbaş ve küçükbaş hayvan sıkıntısı bulunmamaktadır.
Dini bir vecibe olan kurban kesiminde dini kurallar dışında teknik ve hijyen kuralları anlamında vatandaşlarımızın dikkat etmesi gereken hususlar hakkında bilgi veren İl Müdür Vekili Zülküf YILDIRIMOĞLU, kurbanlık bir hayvan alırken hayvanda aranması gereken şartları şöyle sıraladı:
Öncelikle alınacak hayvanın;
1- Veteriner Sağlık raporu veya nakil belgesinin bulunması gerekmektedir.
2- Hem büyükbaş hem de küçükbaş hayvanların kulak küpelerinin, büyükbaşların ise ayrıca hayvan pasaportunun bulunması şarttır.
3- Hayvan pasaportunda sağlıklı olduğunu gösteren koruyucu aşılarının yapılmış olması gerekir.
4- Çok zayıf, düşkün bir veya iki gözü kör, kulakları ve boynuzları kökünden kesilmiş, dişlerinin tamamı veya çoğu dökülmüş, kuyruğu veya memesi kesilmiş olmamalıdır.
5- Hayvanın gebe veya yeni doğum yapmış olamaması gerekir.
6- Yüksek ateşi olan, çok genç (büyükbaş hayvanlarda 2 yaşından küçük, küçükbaş hayvanlarda 1 yaşından küçük) hayvanlar satın alınmamalıdır.
7- Sağlık yönünden belirgin belirtiler gösteren (öksürük, nefes darlığı, salya ve burun akıntısı, kötü kokulu ishal gibi) hayvanların da kurbanlık olarak alınmamalıdır.
8- Dişi hayvanların gebe olma ihtimalleri düşünülerek kurbanlık olarak erkek hayvanlar tercih edilmelidir.
Alınan kurbanlık hayvanların ilimizde ruhsatlı olarak faaliyet gösteren mezbahanelerde veya kurban hizmetleri komisyonu tarafından belirlenen kurban kesim yerlerinde kesilmesi, kesim esnasında ehil kasapların seçilmesi, hayvana eziyet etmeden ve acı çektirmeden kesim işlemlerinin yapılması gerekmektedir.
Kesim sonucu oluşan atıkların ise mutlaka gömülmek suretiyle imha edilmesi, kedi köpek gibi hayvanlara yedirilmemesi gerekmektedir. Ayrıca kesim esnasında etin yenilmesinde şüphe duyulduğu durumlarda kurban hizmetleri komisyonu tarafından kurban kesim yerlerinde görevlendirilen veteriner hekimlere müracaat edilerek etlerin muayenesiyaptırılmalıdır.
Tüm bu işlemlerden sonra kesilen hayvanların kulak küpeleri ve pasaportlarının kayıttan düşülmesi amacıyla en yakın İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne getirilmesi büyük önem arz etmektedir.
Vatandaşlarımızın hayvan sağlığı, sevk ve kayıt işlemlerinin sorunsuz yürütülebilmesi amacıyla İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerinde kurban bayramı süresince nöbetçi veteriner hekim görevlendirilmiş olup, ihtiyaç duyulduğu takdirde İlçe Müdürlüklerinden bu veteriner hekimlere ulaşılması mümkün olacaktır.
Kurban bayramının dini vazifenin yerine getirildiği bayram özelliğinden çıkarak insan ve hayvan sağlığı açısından olumsuz durumlara ve hayvanlara eziyete dönüşmemesi temennisiyle tüm vatandaşlarımızın kurbanlarının kabul, bayramlarının mübarek olmasını diliyorum.
Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.