TürkiyeSON - 28.09.2022 -
Türkiye Son   Habercilikte Son

Kuş Gribi Saha Tatbikatı eğitimi

Kuş Gribi Saha Tatbikatı eğitimi

13-17 Nisan 2015 tarihleri arasında 5 gün süreyle devam edecek olan “Kuş Gribi Saha Tatbikatı ve Salgın Yönetimi Eğitimi” Altın Kayısı Ramada Otel’de başladı.

Eğitimin açılış konuşmasını yapan Malatya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Ali Sevi, “2013 ve 2014 yıllarında Müdürlüğümüz ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından desteklenen 88 projenin 33’ü hayata geçmiş, 55 proje ise 3-4 ay gibi kısa bir sürede faaliyetlerine başlayacaktır. Kanatlı yetiştiriciliği çok riskli bir sektördür. Yakın zamanda salgın hastalıklar nedeniyle zor dönemler atlatmıştır” dedi.

Ali Sevi, “Ülkemizde ilk defa 2005 yılı ekim ayında görülen kuş gribi, 2007 ve 2008 yıllarında yayılarak toplamda 53 ilde mücadelesi yapılmıştır. Alınan önlemler say11esinde hastalık ülkemizde fazla can kaybına sebep olmadan söndürülmüştür” diye konuştu.

Reklam

Selvi,  şunları söyledi: “ Halk arasında kuş gribi olarak bilinen tavuk vebası ile mücadelede eğitimi büyük önem taşımaktadır. Bu hastalığın yayılmasında en büyük nedeni göçmen kuşlardır. Malatya’mızın kuşların göç yolunda ve sulak alanlarının bol olması nedeniyle riskli bölgelerden olduğunu biliyoruz. Zira bugün burada başlanacak olan eğitim sonrasında kazanacağımız deneyimle, ileride yaşanmasını hiç istemediğimiz bir vakanın olması durumunda, hızlı ve etkin bir mücadele ile hastalığı ortadan kaldırmaktır. Düzenlenen eğitimin amacı budur. Gerek Ankara’dan gelen, gerekse buradaki konu uzmanlarımız tarafından anlatılacak olan eğitimin, bütün kanatlı sektörüne katkı sunacağını umut ediyor, hepinize katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum.”

4 günü teorik, 1 günü ise sahada pratik olarak tatbik edilecek olan eğitim, toplantıya verilen aranın ardından başladı.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: