TürkiyeSON - 23.02.2024 -

MABESEM 35 Dalda Kurs Veriyor

MABESEM 35 Dalda Kurs Veriyor

Ahşap Yakma Bir Zanaattır

Malatya’nın sosyal ve sanatsal hayatına önemli katkılar sunan Malatya Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Eğitim Merkezi (MABESEM)’nde kurslar yoğun bir şekilde devam ediyor.

MABESEM’de yer alan kurslara katılanlar bir taraftan yeteneklerini geliştirirken, bir taraftan da sosyal yaşamlarını zenginleştiriyorlar.

73 yaşında ahşap kursuna geliyor

Çeşitli alanlarda 35 kursun verildiği MABESEM’de her kursun kendine göre bir özelliği var. Bunlardan bir tanesi de Ahşap Yakma kursu. Küçükten büyüğüne her kesimden ilgi gören ahşap kursu Malatya’da yeni yeni tanınıyor. Özel ahşap üzerine havya ile ahşabın yakılarak yapıldığı kursa katılan 73 yaşındaki kursiyerlerden Bekir Keskinkılıç kursun önemini şöyle anlatıyor:

“Ahşap yakma bir zanaattır. Ahşabın üzerine yapacağım resmi kara kalemle ana hatlarını çiziyorum. Sonrada havya ile resmin özelliğine göre yakma işlemine başlıyorum. Bu sanatta gölgelendirme yapmak çok önemli. Doğru ahşap seçip, havyanın da sıcaklık derecesini ayarlarsan çok güzel eserler ortaya çıktığını görürsünüz.”

5 yıldır MABESEM kurslarına geliyorum

5 senedir MABESEM’in kurslarına geldiğini söyleyen Keskinkılıç, “Çok önceden beri resme büyük ilgim vardı. İlk olarak MABESEM’de Yağlı Boya kursuna geldim. Yağlı Boya konusunda burada teknik çalışmaya başladım. Yağlı boya, Karakalem derken şimdi de Ahşap Yakma ile devam ediyorum” dedi.

MABESEM’in emekliler için çok daha güzel bir yer olduğunu ifade eden Keskinkılıç, “Emekli arkadaşlarım kahve köşelerinde vakit geçireceklerine buraya gelsinler. Hem güzel vakit geçirirler hem de çok güzel sanatsal eserler yapabilirler” dedi.

50-60 dolayında çalışması olduğunu söyleyen Keskinkılıç ilerleyen zamanda bunları sergileyeceğini ve bundan sonra Naht kursuna başlayacağını söyledi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.