TürkiyeSON - 14.04.2024 -

Malatya Adalet Sarayının Temel Atma Töreni

Malatya Adalet Sarayının Temel Atma Töreni

Malatya Adalet Sarayının Temel Atma Törenine Katılan Bakan Tunç,“ YENİ ADALET SARAYIMIZ MALATYA’NINİ HTİYACINI KARŞILAYACAKTIR”

Malatya’ya bir dizi temas ve ziyaretlerde bulunmak amacıyla gelen Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Yeşilyurt ilçesi Yeşiltepe Mahallesi’nde yapılacak olan Malatya Adalet Sarayının Temel Atma Törenine katıldı. Bakan Tunç burada yaptığı konuşmasında “Malatya Adalet Sarayımız 86 bin 633 metrekare kapalı alana sahip, çok büyük bir adliye olacak ve Malatya’nın ihtiyacını karşılayacaktır” dedi.

6 Şubat depremlerinden sonra Malatya’daki mevcut Adliye binası ağır hasar almış ve buna bağlı olarak da yıkımı gerçekleştirilmişti. Bakan Tunç, deprem sonrasında 7 ayrı noktada hizmet veren adli personellerin Yeni Adalet Sarayında hizmet vermeleri noktasında çalışmaların hızlı bir şekilde devam edeceğini belirtti.

 

 

 

 

Temel Atma Töreninin açılış konuşmasını gerçekleştiren Malatya Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Mete, “6 Şubat’ta meydana gelen depremler nedeniyle hayatını kaybeden başta adliye ve cezaevi personelimiz olmak üzere tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine sabırlar diliyorum.

Yaşanan depremler neticesinde Malatya Adliye Binamız, ağır hasarlı hale gelmiş ve daha sonrasında yıkılmıştır. Sayın Bakanımızın talimatlarıyla Yeni Adalet Sarayımızın proje ve ihale çalışmaları hızlıca tamamlanarak, yapım süreci başlamıştır. 700 gün içerisinde tamamlanacak hizmet binamız, faaliyete başladığında farklı yerlerde bulunan yerlerimiz tek çatı altında toplanarak, meslektaşlarımız ve avukatlarımız için verimli, ,ihtiyaca cevap. verecek şekilde çalışma ortamı sağlanabileceği gibi vatandaşlarımızın da adalete erişimi kolaylaşacaktır. Yeni Adalet Sarayımızın şimdiden Malatya’mıza hayırlı olmasını dilerim”dedi.

 

 

 

 

Yeni Adalet Sarayının yapılması için ilgili mercilerle görüşerek yoğun mesai harcadığını belirten Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Bugün Cuma aziz bir gün aziz bir günde Yeni Adalet Sarayımızın temelini atıyoruz. Malatya Adalet Sarayımızın Malatya’mıza hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Sayın Bakanımız göreve başladığında Bülent Bakanımızla beraber kendilerine hem hayırlı olsun ziyareti hem de Adalet Sarayımızın bir an evvel yapılması noktasındaki taleplerimizi iletmiştik.

Biz Malatya Büyükşehir Belediyesi olarak diğer kamu kurum ve kuruluşlarına hem yer tahsisi etme noktasında hem de yer yapma noktasında hakikaten Türkiye’de örnek belediyecilik anlayışı sergiledik. DSİ Binası, askeri kışla, kütüphanelerin, hanların, hamamların, kervansarayların, kümbetlerin türbelerin sosyal tesislerin yapılması olsun bu konuda görev tefriki içerisine girmedik.

Belediyemize ait 100 dönüm arazimizi Adalet Sarayımızın yapılması noktasında Adalet Bakanlığımıza tahsis ettik. İnşallah, ‘Adalet mülkün temelidir’ anlayışı içerisinde adaletin bir an evvel tecelli etmesi noktasında Adalet Binamızın yapılması gerekiyordu. Malatya’da 7 ayrı mekânda adalet ihdas edilmeye çalışılıyor. Ben inanıyorum ki Adalet Bakanımızın talimatları ile Adalet Sarayımız 700 gün içerisinde hızlı bir şekilde yapılacaktır.

Yeni Adalet Sarayımızın Malatya’mıza, Malatya’daki adalet teşkilatımıza hâkimlerimize, savcılarımıza ve tüm vatandaşlarımıza hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.