TürkiyeSON - 21.01.2022 -
Türkiye Son   Habercilikte Son

Malatya Damızlık Düve Üretim Merkezi Oluyor

Malatya Damızlık Düve Üretim Merkezi Oluyor

Başbakanımız Sayın Binali YILDIRIM’ ın kamuoyu ile paylaşmış olduğu “Milli Tarım Projesi” kapsamında Malatya ili de “Damızlık Düve Üretim Merkezi” iller arasında yer aldı.

03 Ekim 2016 tarih ve 29846 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Damızlık Düve Yetiştiriciliğin Desteklenmesine İlişkin Uygulama Esasları Tebliği (Tebliğ No:2016/39) kapsamında;

Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğine üye, TÜRKVET sistemine en az 3 yıl kayıtlı aktif sığır işletmesi olan gerçek ve tüzel kişi üreticilerin, bireysel veya bir arada yapacakları, 500 baş kapasiteye sahip, projeli sütçü, etçi veya kombine saf ırk damızlık düve üretimi ve ticari gebe düve satışı için sağlık sertifikasına sahip yeni işletme kurulması veya mevcut işletmelerin kapasitelerinin 500 baş üzeri olacak şekilde artırılması ve bu işletmelerin rehabilitasyon yatırımları Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından destekleme kapsamına alındı.

Desteklenecek olan yatırım konuları ile hibe oranları ile ilgili bilgiler veren İl Müdür Vekilimiz Sayın Zülküf YILDIRIMOĞLU,

* Yeni inşaat yapımı veya kapasite artırımı/rehabilitasyon konusunu kapsayan inşaat yatırımına, gerçekleşme tutarının % 50’si.

* Damızlık dişi buzağı alımına, alım tutarının % 50’si.

* Yem karma makinesi ve gübre sıyırıcı alımına, alım tutarının % 50’si desteklenecektir.

Destekleme için müracaatlar Bakanlık tarafından çıkartılacak olan “Uygulama Rehberi” sonrası başlayacak olup, müracaatlar İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğüne şahsen dilekçe ve ekleri ile yapılacaktır. Konu ile ilgili tüm yatırımcıların müracaatlarını bekliyoruz” dedi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: