TürkiyeSON - 29.01.2023 -
Türkiye Son   Habercilikte Son

Malatya Gazeteciler Cemiyeti (MGC) kuruluşunun 34. Yılını kutluyor.

Malatya Gazeteciler Cemiyeti (MGC) kuruluşunun 34. Yılını kutluyor.

MGC Kuruluşunun 34. Yaşını Kutluyor

Kurucu Başkanlığını Rahmetli Gazeteci Haydar Karaduman’ın yaptığı Malatya Gazeteciler Cemiyeti (MGC) kuruluşunun 34. Yılını kutluyor.

MGC üyeleri kuruluş yıl dönümü vesilesiyle MGC binasında dostluk yemeğinde bir araya geldi. CHP il başkanı Enver Kiraz, CHP Battalgazi ilçe başkanı Abdulvahap Ayzabar ve il yönetim kurulu üyeleri MGC’nin kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Cemiyeti ziyaret etti.

“MGC MALATYA’YI EN ÜST DÜZEYDE TEMSİL EDİYOR”

MGC’nin kuruluş serüveni ve sonrasında yaşananları değerlendiren MGC başkanı Vahap Güner; “Malatya Gazeteciler Cemiyeti 2 Kasım 1989 tarihinde Kurucu başkanımız Haydar Karaduman’ın önderliğinde kuruldu ve bugüne kadar 33 yıl geride bırakarak 34 yaşına basmış bulunuyor. Bölgemizde cemiyetler arasında en eski cemiyetlerden bir tanesi. Aynı zamanda Malatya’da olduğu gibi, bölge cemiyetlerin örgütlenmesinde, Anadolu’daki cemiyetlerin örgütlenmesinde öncülük etmiştir. Türkiye Gazeteciler Federasyonunun kurulmasında öncü üye olarak yer almıştır. Doğu Anadolu Gazeteciler federasyonunun kurulmasına yine öncülük etmiştir. Şuanda da Türkiye’nin en büyük basın örgütü olan Türkiye Gazeteciler Konfederasyonunun kurucu üyesi ve Konfederasyon yönetim kurulunda  temsil edilmektedir. Aynı zamanda uluslararası düzeyde olan Türkiye Spor Yazarları Derneğinin Malatya temsilciliği de Malatya Gazeteciler Cemiyetinde faaliyet göstermektedir. Şuanda Malatya’da TSYD şubesini de açmak üzere son aşamaya geldik. Malatya Gazeteciler Cemiyetini kurarken bir amacımız vardı. Ankara, İstanbul, İzmir’de olan bütün basın kuruluşlarının bir örneğini Malatya’da kurmayı hedeflemiştik,  bunu da büyük ölçüde başardık. Son olarak TSYD Malatya şubesini de Malatya’da kurmak içinde bürokratik işlemler başlamıştır. Bununla birlikte Malatya Gazeteciler Cemiyeti tıpkı Ankara, İstanbul, İzmir’de olduğu gibi Malatya’da da en üst düzeyde temsil edilmektedir. Ayrıca Malatya Gazeteciler Cemiyeti, düzenlemiş ödül törenleriyle de zamanın Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın katıldığı bir ödül töreniyle başlamış ve hükümetin en üst kademelerinde de destek görmüştür. Şuanda da bir yıl dönümünü geride bırakırken de, Malatya’da gazetecilerin sorunlarının çözülmesi konusunda da üzerlerine düşen görevleri yapmaktadır. En son olarak ta konut projesini 8 yıl önce hayata geçiren Malatya Gazeteciler Cemiyeti bundan sonra da çalışmalarını devam ettirecektir. Bugün kuruluş yıldönümü dolayısıyla cemiyetimizi ziyaret etmeye gelen CHP Malatya il başkanı, ilçe başkanı ve il yönetim kurulu üyelerine ayrıca teşekkür ediyoruz” dedi.

“HAYDAR KARADUMAN’DAN ALLAH RAZI OLSUN”

MGC yönetim kurulu üyesi Remzi Hayta ise; “34 yıldır bir aile olarak yola çıktık ve güçlenerek devam ediyoruz. Bizim aile içimizde sorunlarımız olmuştur ama hepimiz o sorunları aşmasını bildik, dimdik ayakta durduk. MGC’nin kırmızıçizgisi vardı neydi? Cumhuriyet ilkeleri. Bu ilkelerden asla ödün vermedi devletine, bayrağına, milletine sadık bir cemiyet olarak yolumuza devam ettik. Siyasi düşüncelerimizi cemiyetin kapısında bıraktık, içeride tek birlik olduk. Rahmetli Haydar Karaduman’ın çizdiği yoldan yola çıktık. Allah ondan razı olsun. Bizi bir araya getirdi birlikteliğimizi sağladı” diye belirtti.

KİRAZ: “BAŞARILI ÇALIŞMALARA İMZA ATIYORLAR”

CHP Malatya il başkanı Enver Kiraz ise, MGC’nin Malatya’da önemli çalışmalara imza attığını söyleyerek; “Bugün bizde CHP olarak Battalgazi ilçe başkanımız ve il yönetici üyesi arkadaşlarımızla birlikte Gazeteciler Cemiyetine 34. Yıl kutlaması dileklerimizi iletmek için ziyaret gerçekleştirdik. Vahap Güner başkanımız bu cemiyetle ilgili çok ayrıntılı bir değerlendirme yaptı. Cemiyetimizi de biliyoruz, Malatya’nın en eski, Malatya basınına, Malatya’ya çok önemli hizmetler vermiş bir cemiyet. Rahmetli başkanımız Haydar Karaduman’ı bir kez daha rahmetle anıyoruz. Haydar Karaduman sadece bir gazeteci değildi, Malatya’nın önemli bir değeri ve kanaat önderiydi. Gazeteciler cemiyetinin kurucu başkanı ve uzun süre başkanlığını yapmış önemli bir kişilikti. Tabi cemiyet şuanda da Vahap Güner gibi değerli bir gazetecinin önderliğinde çalışmalarını devam ettiriyor. Biz nice 34 yıllar diliyoruz. Ayrıca 34 yaş olması böyle genç yaşlarda aslında sayılır tam dinamizmi gösterecek yaşlarda diyebiliriz. Bu süreçte cemiyetin bütün üyelerine başarılı bir çalışma diliyoruz. Malatya’nın kendisine yön vermesi konusunda cemiyetler, gazeteciler önemli bir görev üstlenmektedir. Herkes bu görevi yaparken özgürce yapabilmeli, bağımsız yapabilmeli. Bunun alt yapıları aslında sağlanmış olması gerekiyor. Ama maalesef birçok eksiğimiz devam ediyor. Gazeteciler mesleğini icra ederken birçok eksikle de elbette mücadele ediyorlar. Bu eksiklerinde biran önce tamamlanması temennisinde bulunuyoruz.” Şeklinde konuştu.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: