TürkiyeSON - 09.02.2023 -
Türkiye Son   Habercilikte Son

Malatya Geneli Zemin Uygunluk Haritası Çıkarılıyor

Malatya Geneli Zemin Uygunluk Haritası Çıkarılıyor

Malatya Büyükşehir Belediyesi, olası bir deprem durumunda can ve mal kayıplarını en aza indirebilmek için önemli çalışmalar yapıyor.

1.derece deprem bölgesinde yer alan Malatya’da, binaların sağlam zeminlere yaptırılarak, olası bir deprem felaketinde can ve mal kaybının önüne geçilmesi için Malatya genelinde başlatılan çalışmalar, Kale ilçesinde de yaptırıldı.

Konuyla ilgili olarak verilen bilgilere göre, Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı tarafından; Malatya genelinde sürdürülen 1/25.000 ve 1/50.000 ölçekli harita çalışmaları ile ilçeler bazında sürdürülen 1/5000 ölçekli harita çalışmalarının yanısıra sağlam zeminlere güvenli yapıların inşası için de yine Malatya genelinde Jeolojik ve Jeoteknik çalışmalar yapılıyor.

Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi tarafından Battalgazi ve Yeşilyurt ilçeleri ile Arguvan ve Darende ilçelerinde yapılan çalışmaların ardından, Kale ilçesinin zemin durumunun ortaya çıkarılması için de çalışmalar yapıldı. Kale ilçesinde sürdürülen çalışmalar sırasında 23 adet sondaj, mikrotremör ve sismik etütler yaptırıldı.

Öte yandan kazı çalışmaları, diğer ilçelerde de önceden belirlenen program doğrultusunda devam ediyor.

Zemin Uygunluk Haritası ve Plan Revizyonu yapılacak

Yapılan etütler sonucunda elde edilen numunelerden laboratuar ortamında zemin hakkında bilgiler elde edilirken, bu bilgiler ışığında zemin uygunluk harita çalışmaları yapılacak. Hazırlanan zemin uygunluk haritaları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü’ne onaylatıldıktan sonra uygulamaya konulacak.

Büyükşehir Belediyesi, jeolojik etüt raporlarından sonra, Kale İlçesi’nin plan revizyonunu yapacağı belirtildi.

 

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: