TürkiyeSON - 15.04.2024 -

Malatya Genelinde Jeolojik Çalışmalar Devam Ediyor

Malatya Genelinde Jeolojik Çalışmalar Devam Ediyor

Büyükşehir Belediyesi Malatya genelinde Jeolojik çalışmalarını sürdürüyor

MALATYA’NIN GELECEĞİ SAĞLAM TEMELLERE İNŞAA EDİLECEK

Kent planlamasının en önemli ayaklarından birisi olan yapıların sağlam zemine yapılması konusunda Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından, Malatya’nın jeolojik haritasının çıkarılması çalışmaları yoğun bir şekilde sürdürülüyor.

1.derecede deprem bölgesinde yer alan Malatya’da, olası büyük bir deprem felaketine karşı binaların uygun zemine yapılması için büyük önem taşıyan ve Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı tarafından başlatılan jeolojik ve jeoteknik çalışmalar Malatya genelinde devam ediyor. Konu ile ilgili olarak verilen bilgilere göre, Malatya Büyükşehir Belediyesi; Battalgazi ve Yeşilyurt ilçe sınırları içerisinde sürdürülen jeolojik harita çalışmalarının yanı sıra, ilçelerde de imar planı hazırlama çalışmaları kapsamında jeolojik ve jeoteknik kazı çalışmalarına devam ediyor.

Malatya genelinde imar bütünlüğü sağlanacak

Büyükşehir statüsü ile birlikte Malatya genelinden sorumlu olan Büyükşehir Belediyesi, önceki yıllarda ilçe belediyeleri tarafından teknik eleman eksikliğinden dolayı tam anlamıyla yerine getirilemeyen imar planlarında bütünlüğün sağlanması, eksikliklerin giderilmesi için Malatya genelinde imar revizyon çalışmaları başlattı. İmar Planlarında yapılacak revizyon çalışmaları kapsamında geniş bir veri altlığına ihtiyaç duyulduğundan İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı tarafından aynı zamanda jeolojik etüt çalışmalarına da başlandı.

26 bin hektarlık alanda çalışmalar yapılıyor

Malatya genelinde başlatılan jeolojik etüt çalışmaları kapsamında ilk olarak Yeşilyurt, Battalgazi ilçeleri ile Akçadağ, Darende, Yazıhan, Kale, Kuluncak ve Arguvan’da çalışmalar yapıldı. Yaklaşık 26 bin hektarlık alanda başlatılan jeoteknik çalışmaların bir kısmı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanmış, bir kısmı onay aşamasındadır. Çalışmaların devam ettiği bölgelerde ise raporlama çalışmaları devam etmektedir.

Yapmış olduğu yatırım ve hizmetlerde Malatya’nın geleceğine yatırım yapan Büyükşehir Belediyesi Malatya’nın sağlam temeller üzerine inşası için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.