TürkiyeSON - 05.02.2023 -
Türkiye Son   Habercilikte Son

Malatya Nostaljik ve Otantik Bir Mekâna Kavuşuyor

Malatya Nostaljik ve Otantik Bir Mekâna Kavuşuyor

Kerpiç evler Malatyalıların hizmetine sunuluyor

Malatya Nostaljik ve Otantik Bir Mekâna Kavuşuyor

İstasyon Virajı’ndaki Malatya Kongre ve Kültür Merkezi bahçesinde bulunan kerpiç evlerin Malatya’ya kazandırılması için Büyükşehir Belediyesi çalışmalarını sürdürüyor.

Torun: Çok anlamlı bir proje

Yapılan çalışmalar hakkında bilgiler aktaran Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Metin Torun, “Büyükşehir Belediyemiz, Malatya Valiliğinden devraldığı kerpiç evler projesini hayata geçirmek için çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor. Bu alanda daha önce yapılan ve bir kısmı tamamlanmayan kerpiç evlerin tamamlanması, çevre düzeni ve peyzaj çalışmalarının ardından Malatya’mıza çok önemli bir kültür hazinesini kazandırmış olacağız. Kerpiç evler projesi geleneksel ev tarihimizin yaşatılması anlamında çok anlamlı bir proje. İçerisinde çok güzel fonksiyonların yer aldığı ziyaretçilerini eskilere götürecek, nostaljik ve otantik bir mekana Malatya’mız kavuşmuş olacak. Bu alandaki çalışmalarımız tamamlandığı zaman Sanat Sokağımız ile birlikte sanat ve kültür adasına dönüşmüş olacak” dedi.

Torun: Hemşerilerimizin güzel vakit geçireceği nezih bir mekan

Toplamda 7700 metrekarelik bir alanda kerpiç evler projesinin başlatıldığını belirten Torun, “Malatya Valiliğinden devralınan kerpiç evlerden bazıları yıpranmış ve tahrip olmuş. Yıpranmış ve tahrip olan bu evlerimizi yeniden restore edeceğiz. Restorasyonunu yapacağımız 5 kerpiç ev 2440 metrekare alana sahip. Restorasyonu yapılacak olan kerpiç evlerimiz, Kafe ve Anı evi, Malatya Mutfağı, Kent Tarihi Müzesi, Resim, Müzik ve Fotoğraf atölyesi ile Çocuk Kulübü olarak çocuklarımıza hizmet edecek şekilde tasarlıyoruz. Bu projemiz tamamlandığı zaman hem Malatyalı hemşerilerimizin hem de il dışından Malatya’mızı gezmeye gelen misafirlerimizin güzel vakit geçirecekleri nezih bir mekan haline gelecek. Ayrıca Restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından yaklaşık 6400 metrekarelik bir alanda peyzaj düzenlemesi yapılacak. Büyükşehir Belediye Başkanımız bu projeye çok büyük önem veriyor. Sayın Başkanımızın talimatları doğrultusunda çalışmalarımızı tamamlayacağız. Güzel nezih bir mekanı daha Malatya’mıza kazandırmış olacağız” şeklinde konuştu.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: