14.06.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

‘Malatya okuyor’

‘Malatya okuyor’

Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma, günümüzde bilginin çok önemli olduğunu belirterek, yeni neslin mutlaka okuyarak, bilgili şekilde yetişmesi gerektiğini söyledi.

malatyafuar4. Malatya Anadolu Kitap Fuarı’nın onur konuğu olan Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma, fuarda yayın evine ait stantta kitaplarını imzalayarak, okurlarıyla sohbet ediyor. 1980 yılından itibaren sık sık Malatya’ya gelip gittiğini ve bu yüzden Malatyalı sanıldığını kaydeden Sırma, Malatya’nın okuyan ve okumayı seven bir il olduğunu söyledi.

80’li yıllarda fazla okuyucu kitle olmamasına rağmen, Malatya’da düzenlenen panel ve konferanslarda Kapalı Spor Salonu’nun okuyucular tarafından doldurulduğunu belirten Sırma, “Bölgede önemli bir şehir olan Malatya, fiziki olarak da güzel bir şehir haline geldi. Ama 80’li yıllardaki okuyucu kitlesi var mı çok merak ediyorum. En son 2 yıl önce geldim. Fuara katıldım. Çok okuyucu vardı. Demek ki Malatya hala okuyor, fikir üretiyor. Dolayısıyla hem şehir olarak büyümüş hem de okuyucu kitlesi devam ediyor. Bu sevinç verici bir şey” dedi.

Kitap Fuarı’nın çok önemli bir organizasyon olduğunu belirten Prof. Dr. Sırma, Malatyalı okurlara tavsiyelerde bulunarak, ayaklarına gelen bu fırsattan istifade etmelerini istedi. Sırma şöyle devam etti:
“Ben 72 yaşındayım, gittiğim şehirlerde veya ülkelerde önce kitapçılara bakarım, bende olmayan kitapları ararım. Okumanın senesi yok.
Gözlerimiz gördüğü müddetçe okuyacağız.

Biz burada kitapları alacağız. Biz okuyamasak da bizden sonrakiler okuyacak. Bizden sonrakiler de okumaya mecbur. Okumayı bırakan milletler çökmeye mahkumdur. Eğer bugün batı dünyası diye bir dünya varsa, okumanın sayesinde onlar batı oldu. Ondan önce bir İslam medeniyeti var idiyse -ki vardı- okuma sayesinde vardı. Şimdiki neslimiz ve gelecek neslimiz okumaya mecbur. Eğer okumayacaksa batının kölesi olup gidecek. Başka çare yok. Bütün Malatyalılara sevgilerimi sunuyorum. Başarılar diliyorum. Hep okusunlar. Çünkü ben dünyada hep onları anlatıyorum. Diyorum ki Malatyalılar çok okuyor. Aman beni yalancı çıkarmayın.”

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.