17.06.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

‘Malatya’nın suyu temiz’

‘Malatya’nın suyu temiz’

Malatya Çınar Koleji Müdür Yardımcısı Oğuzhan Cansu, Çınar Koleji öğretmenlerinden Ceren Dayı ve Kadir Kaçar ile Çınar Koleji öğrencileri, Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürü Dr. Özgür Özdemir’i ziyaret etti. 10648328_697255857009633_7437517599997780574_o

Makamında öğrencileri ağırlayan MASKİ Genel Müdürü Dr. Özgür Özdemir, öğrencilerin su ile ilgili merak ettiklerine birinci ağızdan cevap verdi.

Öğrencilerin soruları üzerine Malatya’nın suyunun çok temiz olduğunu ifade eden Dr. Özdemir, “Malatya Türkiye’nin muslukta içilebilen içmesuyuna sahip sayılı illerden bir tanesi. Suyumuz çok temiz. Gönül rahatlığıyla içebilirsiniz. Özellikle su deposu bulunan katlarda oturan vatandaşlarımız depo temizliğini ve bakımını mutlaka yapsınlar” şeklinde konuştu.

Bir öğrencinin ‘Malatya için ileriye yönelik uzun vadeli su ile ilgili projeleriniz var mı? şeklindeki sorusuna cevap veren MASKİ Genel Müdürü Dr. Özgür Özdemir, “Malatya’nın gelecek 30-40 yılını planlamamız gerekiyor. Malatya’ya geldiğimde dikkatimi çeken ilk şey, içmesuyunun aynı zamanda sulama, sifon suyu, mutfak suyu, yıkama ve banyoda kullanılması idi. İçmesuyu sadece içmek için kullanılmalıdır. Yoksa gelecekte büyük sıkıntılar yaşarız. Üçüncü dünya savaşının su yüzünden çıkacağını öngörenler bile var. Bu suyun ne kadar önemli olduğunu vurgular. Malatyamızın şuan tek içmesuyu kaynağı var. Yaşanabilecek doğal bir afetin ardından su kaynağı yok olabilir ve Malatya tamamen susuz kalabilir. Bu sebepten dolayı alternatif kaynakları bulmak zorundayız. İmkanlar doğrultusunda yağmur ve kar sularını değerlendirmek durumundayız. Havuz sistemi ile çatı suyunu bir yerde toplanmasını sağlayabilirsek evlerin bahçelerini bu şekilde sulama imkanına sahip olmuş oluruz. Sonuçta bir damla suyun önemi çok büyük. Çalışmalarımızı, plan ve projelerimizi bu bilinçle hazırlıyoruz” dedi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.