TürkiyeSON - 24.04.2024 -

Malatya Trafigi Elektronik Ortamda Takip Edilecek

Malatya Trafigi Elektronik Ortamda Takip Edilecek

Büyükşehir Belediyesi ile Emniyet Müdürlüğü arasında TEDES protokolü imzalandı

Malatya Trafigi Elektronik Ortamda Takip Edilecek

Malatya Büyükşehir Belediyesi ile İl Emniyet Müdürlüğü arasında vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla Trafik Elektronik Denetleme Sistemi (TEDES) protokolü imzalandı.

23 Kasım 2015 tarihinde Battalgazi İlçesi Atabey İskelesinde düzenlenen imza törenine, Malatya Valisi Süleyman Kamçı, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, İl Emniyet Müdürü Ömer Urhal, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları, Daire Başkanları, ilgili şube müdürleri ile basın mensupları katıldı.

Protokol imza töreni öncesinde Malatya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Daire Başkanlığı Ulaşım Planlama ve Koordinasyon Şube Müdürü M. Zeki Hedekoğlu sonum eşliğinde TEDES hakkında bilgiler verdi.

Kamçı: Türkiye’de ilk uygulanan illerden birisi olmasının gururunu yaşıyorum

Protokol imza töreni öncesi kısa bir konuşma yapan Malatya Valisi Süleyman Kamçı, “Yeni bir projenin protokolünü yapmak üzere buradayız. Bu projedeki amacımız ceza yazmak değil, vatandaşımızın can ve mal kaybının en aza indirilmesidir. İlimizde bir trafik yoğunluğu var, zaman zaman kazalar meydana gelmekte. Bizim asıl amacımız bu kazaları en aza indirmek. Vatandaşımız kendi güvenliği açısından kurallara uyduğu takdirde hiçbir zaman kimse zarar görmeyecektir. Trafikte düzenlemeler yapmak Büyükşehir Belediyemizin de görevleri arasında. Bu bilinçle Büyükşehir Belediyemiz Emniyet Müdürlüğümüz ile TEDES protokolünü imzalayacaklar. Ben TEDES programının ilimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bu proje ile birlikte trafik kazalarımızın en az %50 azalacağını düşünüyorum. Arkadaşlarımı tebrik ediyorum çünkü Türkiye’de ilk uygulanan illerden birisi olmasının gururunu yaşıyorum” şeklinde konuştu.

Çakır: Amacımız Trafik ihlallerini önlemek

Malatya için çok önemli olan bir protokolün imzalanacağını belirten Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise yaptığı konuşmada, ülke genelinde birçok trafik kazasının meydana geldiğini, ancak alınan tedbirlerle bunun aza indirildiğini söyledi. Çakır, “İlimizdeki trafiği düzenli, denetlenebilir, kontrol edilebilir bir hale getirebilmek için Trafik Elektronik Denetleme Sistemi’ni Emniyet Müdürlüğümüz ile birlikte sayın valimizin onayı ile başlatmış durumdayız.

Bu projedeki amacımız trafikte başkalarının hakkına saygı göstermeden trafik ihlali yapanları önlemek. Kazaların birinci sebebi hız ve kural ihlalleridir. TEDES ile hız, otopark ve ışık ihlalleri gibi kurallara uymayanlar tespit edilmiş olacaktır. Özellikle gelişmiş şehirlerde trafik kurallarına tamamen uyulduğunu görürsünüz. Bunun temelinde bütün ihlallerin cezalandırılıyor olması gelmektedir. İlimizde de bu denetim kurulduğu takdirde cezalarda minimuma inecek, ihlallerde minimum seviyeye inecektir.

Amacımız insanımızın can ve mal güvenliğini sağlayabilmektir. İnşallah bu imza ile bunları sağlamış olacağız” dedi.

Konuşmaların ardından Malatya Büyükşehir Belediye ile İl Emniyet Müdürlüğü arasında TEDES protokol anlaşması imzalandı. İmza töreninin ardından Karakaya Baraj Gölü gezildi.

TEDES’le trafik elektronik ortamda takip edilecek

Büyükşehir Belediyesi ile Emniyet Müdürlüğü arasında imzalanan TEDES projesi ile artık Malatya trafiği elektronik ortamda izlenecek. Ulaşım Planlama ve Koordinasyon Şube Müdürü M. Zeki Hedekoğlu tarafından sistem ile ilgili olarak verilen bilgilere göre;

Karayollarında can ve mal güvenliğini sağlamak, düzenli ve güvenli trafik akışını temin etmek amaçlarına hizmet etmek üzere kurulmuş sistemlerle trafik kural ve ihlallerinin izlenerek görüntülendiği ve tespit edildiği, bilgilerin toplandığı, trafik idari para cezası karar tutanağına dönüştürüldüğü TEDES (Trafik Elektronik Denetleme Sistemi) olarak adlandırılan ana izleme ve görüntüleme sistemi ile trafik denetlenecek.

TEDES komisyonu tarafından birinci etapta ihlal tespit sistemlerinin uygulanması gereken noktalar belirlenmiştir. Bu noktalar;

KIRMIZI IŞIK İHLAL SİSTEMİ KURULACAK KAVŞAKLAR

D-300 Karayolu Çöşnük Kavşağı ile hava lojmanları kavşağı arasında, Atatürk Caddesi,Sivas caddesi Saat kulesi Kavşağı, Milli Egemenlik Caddesi 100. Yıl Kavşağı, İnönü caddesi Teyfik Temelli Dede Korkut Park Kavşağı olmak üzere 9 noktada kırmızı ışık ihlal sistemi kurulacak.

NOKTASAL, KORİDOR HIZ İHLAL TESPİT SİSTEMİ KURULACAK NOKTALAR

D-300 Karayolu Fatih Lisesi önü yaya üst geçidi ile MAŞTİ önü yaya üst geçidi arasında 3 noktada Koridor Hız Tespit Sistemi kurulacak.

PARK İHLAL SİSTEMİKURULACAK NOKTALAR

D-300 Karayolu Turgut Temelli alt Kavşağı Minibüs Durakları önü ile Maşti Tapu Binası önü, İnönü caddesi Helvacı İş Merkezi önü, Postane önü ve karşısı, Eski Belediye karşısı, Kernek Meydanı Kernek park önü Milli Egemenlik caddesi 100. yıl kavşağı ile birlikte 13 ayrı noktada ise park ihlal sistemi kurulacak.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.