TürkiyeSON - 25.02.2024 -

Malatya Türk Ocağı basın açıklaması

Malatya Türk Ocağı basın açıklaması
Değerli basın mensupları;
Milletimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun.
23 Nisan Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren çocuk bayramı olarak da kutlanmaya başlanmış ve 1929 yılına gelindiğinde resmi bir bayram olmamasına rağmen toplum 23 Nisan’ı bayram olarak benimsemiştir. 1929 yılından sonra kesintisiz olarak kutlanılmıştır.
1923 yılından 1929 yılına kadar 23 Nisanı çocuk günü olarak kutlayan ve yardım toplayan Himaye-i Eftal Cemiyetinin bir haftaya çıkarılan 23 Nisan kutlamalarını tek başına yapamayacağı düşünüldüğünden dolayı 1929 yılından itibaren kutlamaların genel organizasyonu TÜRK OCAKLARI’na verilmiştir. Böylece 23 Nisan Çocuk Bayramı Çocuk Haftası haline getirilerek çocukların sorunlarınındaha çok gündeme geldiği ve tüm Türkiye’nin coşkuyla kutladığı bir bayram haline dönüştürülmüştür.
Bundan amaç çocukların birkaç gün eğlendirilmesinden ziyade, çocuk sorunlarını kamuoyunun gündemine taşımaktır. 1 Nisan 1929 tarihinden itibaren Türk Ocakları Genel Merkezinde Çocuk Haftasıyla ilgili hazırlıklar yapılmaya başlanmıştır. Bu çerçevede konferanslar verilmesi, eğlenceler düzenlenmesi, annelere çocuk bakımı eğitimlerinin verilmesi, çocuklara hediyeler verilmesi gibi faaliyetler planlanmıştır.
Tabii 1920’lerin Türkiye’sinde değiliz şu an.  Ülkemizin imkanları muhakkak ki çok daha ileridir her konu da. Ancak halen sokaklarda yaşayan çocuklar, küçük yaşta evlendirilen çocuklar, şiddete maruz kalan çocuklar, küçük yaşlarda ağır işlerde çalıştırılan çocuklar, cahil anne-baba elinde büyüyen çocuklar, dilendirilen çocuklar, kaliteli eğitim hizmeti alamayan çocuklar, sağlıklı beslenemeyen çocuklar, Suriye krizi nedeniyle ülkemizekaçmak zorunda kalan göçmen çocuklar ve en önemlisi baba sıcaklığından yoksun bir şekilde büyüyecek olan ŞEHİT ÇOCUKLARI gibi çocuk sorunları günümüzde de en önemli sorunlar olarak önümüzde durmaktadırlar.
Devletimiz büyüktür. Elbirliği ile bu meseleleri muhakkak ki halledeceğiz. Önemli olan 75 milyon olarak birliğimiz ve beraberliğimize yönelik tehditlerin farkında olalım.
23 Nisan’da çocukların yöneticilerimizin koltuklarına bir günlüğüne de olsa oturmaları geleneği de 23 Nisan 1929 yılında Türk Ocağı Reis’i koltuğunun çocuklara teslim edilmesiyle başlamıştır. Bu vesileyle biz de bugün başkanlık koltuğumuzu Oğuz kardeşimize bırakıyoruz.
Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.