TürkiyeSON - 23.02.2024 -

Malatya’da 12. Ehl-İ Beyt Sevgisi ve Kerbela Etkinlik Programı

Malatya’da 12. Ehl-İ Beyt Sevgisi ve Kerbela Etkinlik Programı

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nden Muharrem Ayı etkinliği

MALATYALILAR “EHL-İ BEYT SEVGİSİ VE KERBELA” PROGRAMINDA BULUŞTU

Kerbela Şehitleri Hz. Hüseyin ve 72 arkadaşı, düzenlenen programla anıldı. Yoğun katılımın olduğu programda duygu seli yaşandı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır: Rabbim bir daha Kerbelalar göstermesin.

Milletvekili Öznur Çalık: En fazla birliğe ihtiyacımızın olduğu bugünlerde Muharrem ayı kardeşliğimizin daim olmasına vesile olsun.

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin geleneksel olarak düzenlediği Kerbela Şehitlerini anma programı bu yıl 12’nci kez düzenlendi. Yoğun katılımla gerçekleşen programda konferans ve ilahi dinletisi sunuldu.

Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu’nda düzenlenen programa Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, AK Parti Malatya Milletvekilleri Öznur Çalık ve Bülent Tüfenkci, Vali Yardımcısı Bülent Güven, AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı, Yazar Sinan Yağmur, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertan Mumcu, daire başkanları, Kültür A.Ş Genel Müdürü Sabri Akın, kurum kuruluş temsilcileri ile vakıf, oda, dernek başkanları ve kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.

Başkan Çakır’a teşekkür

Program, Aşure ikramının ardından Kur’an-ı Kerim Tilavetiyle başladı. Programda birer selamlama konuşması yapan Zeynel Abidin Türbesi Vakfı Başkanı Erdoğan Ünverdi, CEM Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan, Hacı Bektaş-ı Veli Kültür Merkezi Vakfı Başkanı Hasan Meşeli ve İl Müftüsü Ümit Çimen, Ehl-i Beyt Sevgilerini dile getirerek, Kerbela Şehitlerini andı. Konuşmacılar, programın 12’nci kez düzenlenmesinden dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’a teşekkür ettiklerini belirttiler.

Başkan Çakır: Rabbim Müslümanlara birlik, dirlik versin

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, konuşmasında vatandaşların Muharrem Ayını tebrik ettiğini kaydederek, “Muharrem Ayı, ibadet ayı, hüzün ayıdır. Rabbim yapmış olduğunuz ibadetleri kabul etsin. Dolayısıyla aynı zamanda Kerbela’da yaşanan o vahim hadiseyi de Rabbim hiçbir zaman göstermesin. Bu duamızı hiçbir zaman eksik etmiyoruz. Ama etrafımıza baktığımız zaman İslam Coğrafyasında hala Kerbela’ların yaşandığı günleri yaşıyoruz. Maalesef bunlara şahitlik ediyoruz. Rabbim, bu günler vesilesiyle; Muharrem ayı münasebetiyle İnşallah Müslümanlara birlik, dirlik verir” şeklinde konuştu.

Muharrem ayının değerinin büyük olduğunun altını çizen Başkan Çakır, “Dolayısıyla biz hem Muharrem ayını ibadetlerimizle geçirip, Kerbela’yı anarken; Şehitlerimizi, Şehitler Serdarı Hz. Hüseyin’i anarken aynı zamanda bu olayın tekrar etmemesi için bir duruş sergilememiz gerekiyor. Peygamber Efendimiz (s.a.v) çok iyi anlamamız gerekiyor” dedi.

Milletvekili Çalık: Bir daha Kerbelalar yaşanmasın

AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Kerbela Şehitlerini bir kez daha anarken bir kez daha Kerbela’ların yaşanmamasını temenni ettiğini belirtti. Hz. Hüseyin başta olmak üzere onun ve arkadaşlarının Kerbela’da şehit edilmesinin bugün bir kez daha Ortadoğu’da yaşanan Müslümanların Müslümanlara kırdırıldığı coğrafyayı hatırlattığını kaydeden Çalık, “Öncelikle vatanımızda, ülkemizde birliğimize beraberliğimize çok ihtiyacımız var. Kardeşin kardeşe kırdırıldığı bir dünyada yaşıyoruz. İşte bunun için en fazla birliğe ihtiyacımızın olduğu bugünlerde bu Muharrem ayı kardeşliğimize vesile olur diyorum. Çok kıymetli Büyükşehir Belediye Başkanıma bu program için hassaten teşekkürlerimi iletiyorum” diye konuştu.

Yazar Sinan Yağmur, 32 yıldır Konya’da yaşamasına rağmen neredeyse haftada bir Malatya’ya gelmesi dolayısıyla kendisine hep Malatyalı olup olmadığının sorulduğunu anlatarak, “Cevaben şunu söylüyorum: İnsanın memleketi doğduğu veya doyduğu yer değildir, sevda damgasını, mührünü vurduğu yerdir. Biz Malatya’mıza sevda mührünü vurmuşsak, memleketimiz de Malatya’dır. Bu programın düzenlenmesinden dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımıza özel teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Yapılan konuşmalardan sonra Yazar Sinan Yağmur, Grup Dergah’ın dinletisi eşliğinde Kerbela olayını şiirsel olarak anlattı. Duygu yoğunluğunun yaşandığı programda, Kerbela şehitleri anıldı ve dualar yapıldı.

Programın sonunda, protokol üyeleri tarafından Grup Dergah ve Sinan Yağmur’a kayısı takdim edildi.

Yazar Sinan Yağmur, kitaplarını da imzalayarak, okuyucularıyla sohbet etti.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.