TürkiyeSON - 19.04.2024 -

Malatya’da 27 bin kişi iş arıyor

Malatya’da 27 bin kişi iş arıyor

Malatya İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulunun Ekim ayı olağan toplantısı dün yapıldı. Yapılan toplantıda 2014 yılı içinde kuruma kayıtlı iş arayanların sayısı açıklandı. Açıklanan verilere göre Malatya’da 2014 yılı Eylül ayı sonu itibariyle kuruma kayıtlı 27 bin 396 kişi iş arıyor.

dsdsdass
Valilik Toplantı salonunda İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulunun Ekim ayı toplantısı yapılarak Malatya’nın işsizlik haritası ortaya konuldu. Malatya Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğüne kayıtlı iş arayanların sayısı 27 bin 396 olarak açıklandı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Süleyman Kamçı, “Bugün İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurumunun Ekim Ayı toplantımızı yapıyoruz. Gündemde olan maddelerimizi görüşeceğiz. Arkadaşlarımızın fikir ve görüşlerini alacağız. Toplantımızın, işçi kardeşlerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Daha sonra İŞKUR görevlisi Burhan Arkan tarafından veriler açıklandı. 2014 yılı Eylül ayı sonu itibariyle İŞKUR’a kayıtlı 27 bin 396 kişinin iş aradığı, bu sayının yüzde 37,7’sin kadın, yüzde 62’3’ünün ise erkek olduğu belirtildi.

3 BİN 70 KİŞİ ÖZEL SEKTÖRLERDE İŞE YERLEŞTİRİLDİ

2014 yılı Eylül ayı itibariyle işe yerleştirme istatistikleri hakkında bilgiler veren Arkan, “Eylül ayı sonu itibariyle il müdürlüğümüzce 3 bin 70 kişi özel sektörlerde işe yerleştirilmiştir. Bu 3 bin 70 kişinin kamu ve özel sektörlerde olmak üzere 2 bin 185’i erkek, 987’si kadın yanı toplamda 3 bin 172 kişi işe yerleştirilmiştir. İstihdam edilenlerin meslek gruplarına göre dağılımı incelendiğinde, erkeklerde en yüksek istihdam edilen meslek grubu yüzde 28,1 ile nitelik gerektirmeyen meslek grupları olurken, kadınlarda en yüksek istihdam yüzde 7,1 ile büro hizmetlerinde çalışan elemanlar olduğu görülmektedir” dedi.

155 KURS AÇILDI, BİN 55 KİŞİ MEZUN OLDU

Eylül 2014 sonu itibariyle İŞKUR bünyesinde, 3 engelli kursu, 10 girişimcilik eğitimi programı, 58 işbaşı eğitimi (staj programı), 5 istihdam garantisiz mesleki eğitim kursu, 9 istihdam garantili mesleki eğitim kursu, 42 özel politika gerektiren gruplara yönelik mesleki eğitim kursu, 12 UMEM/ İEP kursu ve 16 UMEM olmak üzere toplamda 155 kursun açıldığı belirtildi. 2 bin 211 iş arayana mesleki eğitim ve girişimcilik eğitiminin verildiği kurslardan bin 55 kişinin mezun olduğu ifade edildi. Söz konusu kurslara katılan kursiyerlerin 45,2’si erkeklerden, yüzde 54,8’i kadınlardan oluşuyor.

KURSLARA KATILMAYANIN İŞSİZLİK MAAŞLARI KESİLİYOR

İşsizlik sigortası hakkında bilgilerin de verildiği toplantıda, 2014 yılı Eylül ayında İŞKUR’a 300 kişinin başvuru yaptığı bilgisini veren Burhan Arkan, “190 kişi işsizlik ödeneği almaya hak kazandı. Başvuran 110 kişinin işsizlik ödeneği hak etmemesi nedeniyle il müdürlüğümüzce reddedilmiştir. Hali hazırda işsizlik ödeneği alan işsiz sayısı bin 680’dir. İşsizlik sigortası kapsamında maaş alan kişiler il müdürlüğümüz tarafından mesleki eğitim kurslarına yönlendirilmektedir. Eğitimi kabul etmeyen kişilerin işsizlik maaşları kesilmektedir. 2014 Eylül ayı sonu itibariyle İş ve Meslek Danışmanlığı Hizmetlerinden 17 bin 249 kişi faydalanmaktadır” dedi.KAYNAK: Malatya Busabah Gazetesi ..http://www.busabahmalatya.com/

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.