TürkiyeSON - 05.02.2023 -
Türkiye Son   Habercilikte Son

Malatya’da 29 Ekim Coşkusu

Malatya’da 29 Ekim Coşkusu

Cumhuriyet’in kuruluşunun 92’inci Kuruluş Yıl dönümü Malatya’da da büyük bir coşku ile kutlandı.

Cumhuriyet Bayramı Valilik Makamında düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tebriklerinin kabulü sonrası Abdullah Gül Parkı yanında yapılan törenle kutlandı.

Tören Vali Kamçı, 2. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Avni Angun ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın Vatandaşların ve Protokolün bayramını kutlaması, Tören Birliklerini selamlaması ile başladı.

Okunan İstiklal marşının ardından Vali Kamçı, törende yaptığı konuşmada;

“Sayın Protokol! Saygıdeğer Malatyalılar! Sevgili Gençler!

Şanlı tarihimizin, zamanın ve gök kubbenin şahitliğinde; Şanlı Ecdadımızın ve son devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve yastıkları mezar taşı yorganları kar olan kahraman silah arkadaşlarının manevi huzurlarında Aziz Milletimizin en büyük gününü kutlamak üzere toplanmış bulunuyoruz!

Malazgirt’te at koşturan, gemileri karada yürüten, Altaylar’dan Tuna’ya üç kıtada destan yazan adalet timsali bir millet olarak, yıllar önce sabrımızı, gücümüzü, azmimizi gösterdiğimiz yedi düvele bugün birliğimizi, dirliğimizi, sarsılmaz irademizi göstermemize vesile olan Cumhuriyet Bayramımızın sevinç ve heyecanını yaşamaktayız. Hepimize kutlu olsun!..

Yakın tarihte cereyan eden gelişmeler açık bir şekilde göstermiştir ki, Türk milletinin bekasının ve milletler camiası içinde hak ettiği yeri almasının yegâne yolu, kanla irfanla kurulan Cumhuriyet’ten geçmektedir. Çünkü Cumhuriyet’e giden yolda kana belenen Yemen’den, Allahuekber Dağları’nda buz kesen Mehmetçiğin son nefesinden, Türk’ün Son Umudunu taşıyan Bandırma Vapuru’na çırpınarak yüz süren Karadeniz’den, ilk hedef Akdeniz’e doğru “Allah Allah” nidalarıyla şahlanan bir kutlu nesilden silinmez izler vardır.

Saygıdeğer Malatyalılar!

Her karış toprağı şehitlerimizin kanıyla sulanmış bu kutsal vatanın ebedi Türk yurdu olmasını ve bu bölgede güçlü bir Türkiye’nin mevcudiyetini istemeyen düşmanlarımız daima var olmuştur. Bu düşmanların yerli işbirlikçileri ve destekçileri de hiç şüphesiz her zaman bulunmuştur. Bu düşmanlar tarihin her döneminde sinsice fırsat kollamışlar, kendilerince şartların uygun olduğunu gördükleri vakit, ülkemizin bölünmez bütünlüğüne ve milli birliğimize gizli veya açıkça saldırmaktan kaçınmamışlardır. Bu durum Cumhuriyet döneminde de bugün de kat’iyyen değişmemiştir.

Üstelik bugün tehdit ve saldırıların niteliği daha hain, daha alçakça bir mahiyet kazanmıştır. Kirli ve kanlı senaryoların figüranlığını yapanlar, aslında kime hizmet ettiklerini, kimin piyonu olduklarını bilmeden kendi güvenliklerinin de bekçiliğini yapan emniyet ve güvenlik güçlerimize, masum vatandaşlarımıza saldırmaktadır. Fakat iç ve dış düşmanlarımız şunu asla unutmamalıdır ki; bu millet, dünyanın en onurlu ve vatan sevgisi en yüksek milletidir. Dün Malazgirt’te, Çanakkale’de, Sakarya’da bütün unsurlarıyla bir bütün olarak düşmanlarını yok eden Türk Milleti, bugün de birliğine, bütünlüğüne ve bağımsızlığına yönelik her türlü saldırıyı yok etmeye muktedirdir. Bu hainlerin de, dünkü hainler gibi akıttıkları kanda boğulacağından ve tarihin karanlıklarına gömüleceğinden hiç kimsenin şüphesi olmamalıdır. 

Sevgili Gençler, Kıymetli Öğrenciler!

Sizler, Atatürk’ün ifadesiyle geleceğin ümidi, ışıklı çiçeklerisiniz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün  “Bu eseri ona bırakacağım ve gözüm arkada kalmayacak” sözleri ile işaret ettiği ve Cumhuriyeti emanet ettiği gençler sizsiniz! Dolayısıyla, taşıdığınız bu emanetin kutsiyetinin ve sorumluluğunun bilincinde olduğunuza inanıyor ve sizlere güveniyoruz. Aziz Milletimizin istikbaline yön verecek olanlar sizlersiniz. Ülkemiz, sizlerin gayretleri ile daha da gelişecek ve saygınlığını kat be kat artıracaktır.

Saygıdeğer Malatyalılar!

Bu duygu ve düşüncelerle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Cumhuriyetimizin kuruluş sürecinde canlarını ve kanlarını feda eden Kahraman Mehmetçiğimizi, Aziz Şehitlerimizi ve ebediyete göç eden Şanlı Gazilerimizi rahmet ve şükranla yâd ediyor; Necip Milletimizin Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyor, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” dedi.

Daha sonra Valilik Protokol Müdürü Faruk Korkmaz tarafından Sayın Cumhurbaşkanımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajı okundu. Muharip Gazi Bayram Akdemir tarafından genç nesli temsilen bir kız öğrencimize Türk Bayrağı emanet edildi.

Okunan şiirlerin ardından Öğrencilerin ve Tören Birliklerinin geçişi ile tören sona erdi.

Vali Kamçı, tören sonrası eşi Ayşe Kamçı, protokol üyeleri ve protokol eşleri ile birlikte Abdulkadir Eriş Güzel Sanatlar Lisesi tarafından düzenlenen Cumhuriyet konulu resim sergisini gezdi

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: