TürkiyeSON - 25.02.2024 -

Malatya’da deprem uyarısı

Malatya’da deprem uyarısı

Malatya Emlakçılar Odası Başkanı Ali Özgül, Malatya’nın birinci derece deprem bölgesinde bulunduğunu belirterek, kentte depreme dayanıksız 400 bin civarında konut olduğunu kaydetti.
Malatya Emlakçılar Odası Başkanı Ali Özgül yaptığı açıklamada, Malatya’nın birinci dereceden deprem bölgesinde bulunduğunu hatırlattı. Kentte depreme dayanıksız 400 bin civarında konut olduğunu belirterek, yetkilileri uyaran Özgül, “Deprem kuşağının birinci sırasında gösterilen ilimizde ne yazık ki 2012 yılında bugüne kadar kentsel dönüşüm projesinden faydalanan proje parmak sayısını geçmemektedir. Oysa ilimizde yaklaşık 400 bin civarında bulunan konutun yaklaşık yüzde 80’nin depreme dayanıksız olduğu apaçık ortadayken ne yazık ki insanlarımızın duyarsızlığı nedeniyle vurdumduymaz tavırları ile kentsel dönüşüm projesinin yeterince tanıtılmaması ve anlatılmaması nedeniyle projenin içeriğini bilmeyen vatandaş da umursamaz halde depreme dayanıksız konutlarında oturmaktadır” dedi. Malatya’nın kentsel dönüşümden faydalanan iller sıralamasında sonlarda yer aldığını kaydeden Özgül, “Emlakçılar odası olarak vatandaşlarımıza seslenerek uyarmak istiyorum. Şu an oturduğumuz konutlarımızın yani evlerimizin yüzde 80-85’nin olası 7 şiddetindeki bir depremle yerle bir olacağı aşikardır. Lütfen can güvenliğimiz için kentsel dönüşüm projesinden faydalanarak konutlarımızı depreme dayanıklı hale getirin, çocuklarınızın ailenizin can güvenliği için evlerimizi yenilememiz gerekmektedir” diye konuştu. Kentsel dönüşüm projesinin uygulanması için ilgili kurumlara da büyük görevler düştüğüne dikkat çeken Özgül, “Özelikle il ve ilçe belediyelerimizin ilgili birimleri, vatandaşa ve müteahhit firmalarının kentsel dönüşüm yasasındaki haklardan faydalanmak istedikleri projelere gereken hassasiyeti göstermelerini rica ediyoruz. Örneğin harçlar ve vergilerden muaf olan projelerin hayata geçirilmesi için gereken hassasiyeti göstermeleri gerekmektedir. Bazı müteahhit firmalarca ve odamıza gelen bazı vatandaşlarla da belirtilen, belediyelerimizin imar müdürlüklerinde kentsel projesinin uygulanmasında bazı zorluklar gösterildiği, belirtilmektedir. Örneğin; kentsel projesinin uygulanması için yapılan projelerin aylarca onaylanmadığı ve belediyeye maddi bağışlar istenildiği, istenilen maddi bağışlar yapıldıktan sonra projelerin tasdik onayı gördüğü, aksi halde aylarca projelerin bekletildiği anlatılmaktadır” ifadelerine yer verdi.
Belediye başkanlarının gerekli hassasiyetleri göstermesini isteyen Emlakçılar Odası Başkanı Malatya’nın düşünülerek, gerekli projelerin hazırlanmasını istedi. Özgül, “Bir 7 şiddetindeki depremle Malatya’yı düşünün bir defa binaların %80-85’inin yıkıldığı nüfusun yarısından fazlasının konut ihtiyacı, sığınma ihtiyacının nasıl karşılanacağını düşünmek bile istemiyoruz. Başkanlarımızın yol, kaldırım ve çocuk parklarına verdikleri önemi ve çalışmalarının %10nunu da depreme yönelik çalışmalara vermelerini istiyoruz. İlimizin ilgili kurum ve birimlerinde önemle ricamız ilimizin deprem kuşanın birinci sırasında olduğunun unutulmaması, depremin bu gece olacağını düşünerek gündüzün başlaması ile kentsel projesinin acilen uygulanması için gereken çalışmaların yapılması gerekmektedir” diye konuştu.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.