22.06.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

Malatya’da en iyi kuzu yarışması

Malatya’da en iyi kuzu yarışması

Malatya İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ile Malatya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün tarafından düzenlenen Mişmiş Park Fuar alanında 5’nci ‘En Güzel Kuzu Yarışması’ yapıldı.

kuzu-malatyaBu yıl 9’uncusu düzenlenen Doğu ve Güney Doğu Anadolu Tarım Teknolojileri, Makine, Hayvancılık ve Gıda Fuarı etkinliklerinde 25 kuzu yarıştı.

Etkinlik öncesi Şehit Yüzbaşı Hakkı Akyüz Ortaokulu Halk Oyunları ekibinin gösteri yaptı. Yarışma önesi bir açıklamada bulunan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü Hayvancılık ve Su ürünleri Araştırma Daire Başkanlığından Proje Koordinatörü Dr. Vedat Akgündüz, “Kendi yerli ırklarımızın içinde mükemmel hayvanlar var. Bu verimli hayvanları ortaya çıkarmak ve Türkiye’yi dışa bağımlılıktan kurtarmak zorundayız. Bu amaçla Bakanlığımız 2 pilot proje ile başladı. Bugün 59 ilimizde 148 alt projede 22 koyun, 7 keçi ırkında toplam 29 ırkta bu çalışmaları devam ettiriyoruz” dedi.

7Malatya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi ise, 2014’te bugüne kadar Malatya’da tarıma 74 milyon destek verdiklerini söyledi. Selvi, Malatya’da 300 bin küçükbaş hayvan bulunduğunu ifade etti.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ Genel Müdürü Sabri Akın’da yaptığı açıklamada, geleneksel olarak düzenledikleri tarım fuarının üreticilerin bilgilendirilmesinde çok iyi sonuçlar alındığını belirtti.

Malatya İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birlik Başkanı İhsan Akın,  yetiştiricilerin daha etkin olabilmesi için bu tür etkinliklerin her zaman desteklenmesi gerektiğini söyledi. Kısa selamlama konuşmaların ardından kuzu yarışmasına geçildi.  Dereceye giren yetiştiricilere çeyrek altın, yarışmaya katılan 25 yetiştiriciye ise 75 liralık hediye çeki ve hayvan yemi verildi. En iyi kuzu yarışmasında Hekimhan’dan Turan Kazancı 1., Arguvan’dan  Bektaş Güler 2., Darende’den Süleyman Yıldırım 10 numaralı kuzusuyla 3. oldu. Ödülleri  Enver Kiraz, Ali Selvi, Ertan Mumcu, İhsan Akın ve Sabri Akın verdi.turkiyeson.com

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.