TürkiyeSON - 21.01.2022 -
Türkiye Son   Habercilikte Son

Malatya’da Hazır Ambalajlı Ürünleri Denetlendi

Malatya’da Hazır Ambalajlı Ürünleri Denetlendi

İLİMİZDE HAZIR AMBALAJLI ÜRÜNLERİN ÇAPRAZ DENETİMİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Bakanlığımız Metroloji ve Standardizasyon Genel Müdürlüğü koordinasyonunda Malatya İl Müdürlüğü personeli ve diğer İl Müdürlüklerinden gelen personel tarafından 25-28 Ekim 2016 tarihleri arasında şehir merkezi ve ilçelerde hazır ambalajlı ürünler konusunda faaliyet gösteren firmalarda çapraz denetim yapıldı.

Tüketicilerin günlük hayatta tükettiği hazır ambalajlı ürünlerin çeşitliliği ve yelpazesi çok fazla olup yapılan denetimler hem tüketicilerin haklarının korunması hem de haksız rekabetin engellenmesi açısından büyük önem arz etmektedir. Malatya ilinde ağırlıklı olarak kontrol edilen ambalajlanmış ürünler gıda grubunda kuru kayısı, yoğurt, kuru yemiş, ayçiçek yağı, zeytinyağı, küp veya toz şeker, su, süt, kahve, tereyağı, kaşar peyniri, ayran, çay, un, çikolata gibi çeşitli gıdaları kapsamaktadır. Ayrıca gıda dışı, bilhassa temizlik ürünleri, bulaşık deterjanı, yüzey temizleyici, çamaşır suyu ve şampuan gibi hazır ambalajlı ürünler de denetlenmiştir.

Hazır ambalajlı mamullerin etiketi üzerindeki bilgiler iyi görünebilecek, açıkça okunabilecek ve silinmeyecek bir şekilde olmalıdır. Ambalajı üzerinde belirtilen ürünün net miktar ve firma adres bilgileri açık bir şekilde gösterilmelidir.

68 firmada ambalajın üzerinde belirtilen ağırlığı veya hacmine göre yapılan denetimlerde 56 ürün için uygunluk tutanağı, 2 ürün için cezai işlem yapılmak üzere aykırılık tutanağı düzenlenmiştir. İl Müdürlüğümüzce aykırılık tespit edilen 2 firmaya 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunun 15/f maddesi gereğince idari para cezası uygulanması ile ilgili işlemler devam etmektedir. Hazır ambalajlı mamullerin kilogram veya gram, litre, santilitre ya da mililitre cinsinden ifade edilen nominal dolum miktarlarının yazı büyüklüğü gösteren etiket bilgileri denetlenirken ambalaj üzerindeki yazı ve işaretler (etiket) açsından yapılan denetimlerde, 57 ürün için uygunluk tutanağı düzenlenmiş 11 ürün için ise nominal dolum miktarlarının yazı büyüklüğünü gösteren etiket bilgileri için aykırılık tutanağı düzenlenerek takip edilmek üzere süre verilmiştir.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: