19.06.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

Malatya’da Sanat Sokağı Açılış İçin Gün Sayıyor

Malatya’da Sanat Sokağı Açılış İçin Gün Sayıyor

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, önümüzdeki ay hizmete açılması hedeflenen Sanat Adası’nda incelemeler yaptı.

Çakır, Sanat Adası içerisine 8 adet eserin yer alacağı Minia Malatya’nın kurulacağını söyledi.

Malatya Büyükşehir Belediyesi, Merkez Bankası yanında yaptırılan ve içerisinde Sanat Galerisi’nin yanı sıra 7 ayrı birimi barındıran Sanat Adası’nı hizmete açmaya hazırlanıyor. Daha önce tamamlanarak hizmete açılan Sanat Galerisi’nin çevre düzenleme çalışmalarında sona gelinirken, Sanat Sokağı ile Gençlik Merkezi de tamamlanarak, son rötuşlar yapılıyor. Malatya’ya prestij katacak olan hizmetin önümüzdeki haftalarda açılması hedefleniyor. Malatya’nın simgesel noktalarından birisi olması beklenen Sanat Adası’nda yapılan çalışmaları Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, yerinde inceledi.

ÇAKIR: “KÜLTÜR VE SANAT FAALİYETLERİNE AĞIRLIK VERDİK”
Yapılan çevre düzenleme ve yeşillendirme çalışmalarını detaylı bir şekilde inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, göreve geldikleri 2009 yılında kültür ve sanat faaliyetlerine ağırlık verdiklerini belirterek, 2009 yılında hizmete açılan Sanat Merkezi’nin vatandaşlardan gelen yoğun talebe cevap verememesinden dolayı, içerisinde 7 farklı alanın bulunduğu Sanat Adası’nı inşa ettiklerini söyledi. Başkan Çakır, “Malatya’da böyle bir yapıya gerçekten ihtiyacımız vardı. Burası şehircilik olarak da çok önemli bir alan. Şu anda son aşamaya geldik. Sanat Galerimiz başta olmak üzere orada on binlerce hemşehrimiz istifade ediyor. Zaman zaman 50-60 kişilik gruplar halinde sanatsal faaliyetler görüyorlar” dedi.

Amaçlarının bu alanı sadece sanat merkezi olarak değil, aynı zamanda kent müzesi olarak da düzenlemek olduğunu kaydeden Başkan Çakır, “Sanat Adası içerisinde; Malatya Kültür Evi, Kent Konseyi, Gençlik Merkezi, Malatya Mutfağı, Kitap Kafe, Halıcı Konağımız var. Dolayısıyla buraya gelindiği zaman Malatya’nın her türlü kültürel faaliyetlerin yansımasını bulacağız. Aynı zamanda burada Minia Malatya’da oluşturuyoruz. 8 tane eser sergileyeceğiz. Malatya’nın önemli mekanlarından Taşhan, Kervansaray, Ulucami, Somuncubaba gibi eserler sergilenecek. Buranın yapımı tamamlandı. 15-20 gün içerisinde tamamen bitirilmiş olacak. Aynı zamanda burada iş yerlerimiz var. Bu iş yerlerini daha çok kaybolmaya yüz tutmuş sanatsal değeri olan işletmecilere vereceğiz. Eski halıcı, antikacı, ahşap oyma, cam işi gibi. Kent Konseyinde ve Sanat Merkezinde elişi yapan hanımların ürettikleri ürünleri satabileceği yerler oluşturacağız. Yakında hizmete açacağımız Sanat Adamız ile Malatya’mız için güzel bir eser kazandırmış olacağız” şeklinde konuştu.
İnceleme gezisine Genel Sekreter ve Genel Sekreter Yardımcılarının yanı sıra Kültür A.Ş. Genel Müdürü Sabri Akın, ilgili daire başkanları ile şube müdürleri katıldı.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.