25.06.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

Malatya’da Sanat Sokağı Açılış İçin Gün Sayıyor

Malatya’da Sanat Sokağı Açılış İçin Gün Sayıyor

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Sanat Sokağı ve Sanat Galerisi’nde yapılan çalışmalar bitme aşamasına geldi.

Konu ile ilgili yapılan açıklamada, sanat galerisi, sanat sokağı ve gençlik merkezi ile birlikte 5 ayrı sanatsal konağın yer aldığı Sanat Adası’nda fiziki yapıların tamamlanmasının ardından çevre düzenleme çalışmalarına başlandığı ve çalışmalarda sona yaklaşıldığı belirtildi. 18 bin 200 metrekarelik alanda yapılan çevre düzenleme çalışmaları kapsamında, 7 bin 250 metrekarelik yeşil alan, geri kalan bölümlerde ise havuzlar ile doğal ve yapay taş kaplama alanlarının bulunduğu bildirildi. Açıklamada, “Çevre düzenleme çalışmaları kapsamında Sanat Adası içerisinde çeşitli form ve tasarımlarda su hareketlerinin ve görsel objelerin kullanıldığı özel görünümlü süs havuzları oluşturuldu. Sanat Adası’nı ziyaret edecek olan vatandaşların gideceği noktalar arasında bağlantı sağlamak amacıyla, iklim, güvenlik, dayanıklılık ve yerel koşullar dikkate alınarak yaya aksı çevresinde mekana renk ve canlılık kazandıracak, görünüşü zenginleştirecek elemanlar ile oturma ve dinlenme alanları oluşturuldu” denildi.


Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından Sanat Adası’ndaki altyapı çalışmaları kapsamında, başta yağmursuyu drenaj kanalları muayene, parsel bacaları ve mazgallar olmak üzere altyapı şebeke çalışmalarının tamamlandığı, altyapı çalışmalarının tamamlanmasının ardından dolgu ve tesviye çalışmalarının yapılacağını ifade edildi. Proje dahilinde zemine döşenen kumlamalı bazalt, traverten, kayrak, çelik lama ve terazzo (Renkli doğal mozaik ile özel reçinenin harmanlanmasından elde edilen yüzey kaplama) yüzeyler; doku, renk, çizgi, form özellikleri dikkate alınarak, tasarımda kullanıldığı, zemini oluşturan döşeme elemanlarının estetik açıdan alanı tamamlayıcı nitelikte olduğu kaydedildi. Açıklamanın devamında, “Sanat Adası oturma elemanları, süs havuzları, aydınlatma elemanları, pergolalar, çiçeklikler ve diğer kent mobilyaları ile birlikte çeşitli kompozisyonlar oluşturularak, canlı materyaller ile cansız materyallerin bütünlüğünün sağlandığı çalışmalar tamamlanma aşamasına geldi” bilgisi verildi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.