19.06.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

Malatya’da şehitler anıldı

Malatya’da şehitler anıldı

2718 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü nedeniyle tören ve çeşitli etkinlikler düzenlendi

Şehir Mezarlığı bünyesinde yer alan Şehitlikte düzenlenen törene Vali Kamçı, Garnizon Komutan vekili 7. Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Aydemir Taşcı, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Şefik Şengün, Malatya Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper, Protokol üyeleri, Askeri ve Mülki Erkan,  Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Şubesi Başkan ve Üyeleri ile Şehit ve Gazi yakınları katıldı.

Vali Kamçının anıta çelenk koymasının ardından , 2.Ordu Komutanlığı, Büyükşehir Belediyesi ve Şehit Aileleri adına Şehitlik anıtına çelenkler konuldu. Çelenk konulmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Saygı duruşu esnasında askeri manga tarafından şehitler için saygı atışı gerçekleştirildi.

Vali Kamçı tarafından anıt şeref defteri imzalandı. Kamçı, Çanakkale Zaferi’nin bir milletin varoluş mücadelesinin muazzam bir iman ve ahlak destanı olduğunu ifade ederek ;”Çanakkale ruhu göstermiştir ki, dünyada aziz milletimizin var olma iradesini kıracak hiçbir güç yoktur ve yine Çanakkale Zaferi göstermiştir ki yedi düvele karşı koyduğumuz sarsılmaz irademiz, vatan sevgimiz ve millet olma bilincimiz, en büyük zenginliğimiz, en büyük gücümüzdür.” dedi.

Anıt alanında gerçekleştirilen törenin ardından şehitlik ziyaret edildi. Vali Kamçı ve Protokol üyeleri şehitlerin mezarlarına karanfil bırakırken bazı şehit yakınları ile de sohbet ederek acılarını paylaştı ve onlarla birlikte bazı şehit mezarlarının başında dua ettiler. Vali Kamçı yaşlı bir şehit annesi ile sohbetinde annenin bazı sağlık sorunları olduğunu öğrendi. Annenin tedavisi amacı ile gerekli talimatları verirken annenin yakınları GATA’da tedavisinin yapıldığını belirttiler. Vali Kamçı’da Şehit Yakınlarının Şehitlerin kendilerine emaneti olduğunu, her türlü sorunları ile ilgilenmenin devletin ve kendilerinin görevi olduğunu söyledi.

Şehitlik ziyaretinin ardından Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen programa katılan Vali Kamçı,  burada yaptığı konuşmada; “Bugün, bir daha dönmemek üzere giden kınalı kuzuları, tarihin yazdığı en şerefli kahramanları yâd ederek Çanakkale Zaferinin 100. yılını kutlamak ve yurdu yaşatmak için can veren Aziz Şehitlerimizi saygı ile anmak üzere tüm yurtta tek vücut olduğumuz gündür. Bugün, Çanakkale’nin asla geçilmeyeceğini, Albayrağın esir edilemeyeceğini, Aziz Vatanın ebediyen parçalanmayacağını bütün dünyaya kabul ettirdiğimiz gündür. Kutlu olsun.

Çanakkale Zaferi, milletimizi bir beden bir baş edecek, devletimizi muasır medeniyetler seviyesine ulaştıracak kodları bünyesinde barındırmaktadır. Çünkü Çanakkale’de Türk’ü, Kürt’ü, Laz’ı, Çerkez’i’ ile necip milletimiz bir bütün olarak mücadele vermiştir. Çanakkale, “Vatan, Millet, Din ve Namus” söz konusu olduğunda aidiyetlerin hiçbir önemi olmadığının en güzel örneğidir. Çanakkale toprağında yan yana yatan şehitler birliğin, beraberliğin ve kardeşliğin bu milletin mayası olduğunun muazzam bir ifadesidir.

Bizler, bugünün güçlü Türkiye’sinin temellerinin Çanakkale’de atıldığını biliyoruz. O nedenle Büyük Zafer’in haklı gururunu yaşıyor ve ecdadın ödediği ağır bedellerin idraki ile bizler de çok çalışıyor ve daima ileriye bakıyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle Çanakkale Zaferi’nin 100. şeref yılını kutluyor, 18 Mart Şehitleri Anma Günü vesilesiyle aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle yâd ediyor, hepinize sevgilerimi sunuyorum.” dedi.

Kültür Merkezinde düzenlenen programın ardından Vali Kamçı Şehit yakınları ve Gaziler onuruna yemek verdi. Yemeğe 2. Ordu Komutanı Adem Huduti ile birlikte birçok protokol üyesi ve daire müdürleri de katıldı. Vali Kamçı burada da yemeğe katılan Şehit yakınları ve Gazilerle de sohbet etme imkanı buldu.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.