TürkiyeSON - 25.02.2024 -

Malatya’dan Ravza’ya Uzanan Kıble Çizgisinin Sırrı

Malatya’dan Ravza’ya Uzanan Kıble Çizgisinin Sırrı

İslâm Ülkeleri ve Müslümanlar için büyük önem arzeden Kâbe ve Mescid-i Nebevi ile alâkalı TRT Türk ekranlarında katıldığı programda,Kıble çizgisi ile ilgili açıklamada bulunan Mutasaffıv Ömer Tuğrul İnançer Malatya ve Giresun şehirlerine farklı bir bakış açısı getirdi.

Programın yayınlandığı gün itibariyle konuyu araştırdığını ve coğrafi konum haricinde Malatya ve Giresun şehirlerinin İslâmi açıdan farklı bir özelliği olup olmadığını tesbit etmek maksadıyla farklı din adamlarıyla görüştüğünü ifade eden Televizyon Programcısı Hakan Yağız Bozdemir,net bir bilgiye ulaşamadığı belirtti.

“Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı Açıklama Yapmalı” Defalarca Suudi Arabistan’da,Mekke’de,Medine’de bulunduğunu ve böyle bir bilgiyi hiç duymadığını ifade eden Bozdemir ” Yıllardır farklı kanallarda dini programlar yaptım,çok kıymetli din adamlarıyla bir araya geldim,defalarca kutsal toprakları ziyarette bulundum.Bu noktada hocalarım varken benim yorum yapmam elbetteki haddime değil,neticede din adamı değilim ama İslâmiyet’e de uzak yaşamıyorum.

Kıymetli hocamız Ömer Tuğrul İnançer’in yaptığı açıklamaya saygı duyuyorum,mutlaka bildiği bir durum vardır.Benim bu konudaki düşüncem,bu durum Malatya ve Giresun’u kesinlikle İslâmi açıdan kutsal şehirler olarak nitelendirmemiz için bir sebep değildir.Türkiye’de böyle bir algı oluşturulmasını istemem.Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı ve Malatya İl Müftülüğü’nün,vatandaşların aydınlanması ve akıllarda soru işareti kalmaması açısından bir açıklama yapması gerektiğini düşünüyorum.

Mutasaffıv Ömer Tuğrul İnançer ise konu ile alakalı durumu TRT Türk ekranlarında yayınlanan televizyon programında “Türkiye’de iki nokta vardır.Mekke’den Medine’ye düz bir Kıble çizgisi.Onu tam uzat Malatya’ya ve Giresun’un bir kazasına denk gelir.Giresun’un kazasıyla,Malatya’dan kıbleye dönüldüğünde direk Ravza’ya da dönmüş olursun.

Malatya Hz.Ömer zamanında fethedilmiş Anadolu’muzun en kıdemli Müslüman şehirlerinden biridir.Burdan selam olsun Malatyalılara.Ben Malatyalı değilim,hemşehrilik gayreti güderek söylemiyorum,benim bütün gayretim Muhammedîlik’ten ibarettir.

Onun dışında hiçbir gayretim yoktur.Malatyalı değilim,saygı duyarım,severim,ayrı konu.Bir kaç defa Malatya’da namaz kılmak nasip oldu.” İfadeleriyle açıkladı.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.