TürkiyeSON - 25.02.2024 -

MALATYASON AİLESİ OLARAK HAYIRLI KANDİLLER DİLERİZ

MALATYASON AİLESİ OLARAK HAYIRLI KANDİLLER DİLERİZ

بِسْمِ اللهِ الْرَّحمَنِ الْرَّحِيمِ قُلْ يَا عِبَادِيَ الَّذِينَ أَسْرَفُوا عَلَى أَنفُسِهِمْ لاَ تَقْنَطُوا مِن رَّحمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جمِيعاً إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ Değerli Mü’minler, 21 Mayıs Cumartesi gününü 22 Mayıs pazar gününe bağlayan gece, Ramazan ayına yaklaştığımızın müjdecisi olan mübarek Berat Gecesi’dir. Günah, borç ve cezadan kurtulmak gibi anlamlara gelen berat, günahlardan arınmayı ve Yüce Allah’ın rahmet ve mağfiretine ulaşmayı ifade etmektedir. Allah’ın affının ve bağışlamasının çok olacağı müjdelendiğinden, bu geceye ”Berat Gecesi” denmiştir.

 

Aziz Kardeşlerim, Yüce Allah, bu gecede ilâhî rahmetini bolca indirmekte, rızık ve şifâ kapılarını sonuna kadar açarak, bizleri sonsuz ikramlarına davet etmektedir. Nitekim Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.), “Şaban ayının 15. gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Yüce Allah, bu gece dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve şöyle buyurur: ‘Tövbe eden yok mu, tövbesini kabul edeyim! Rızık isteyen yok mu, rızık vereyim! Şifa isteyen yok mu, şifa vereyim! Başka isteği olan yok mu, ona da istediğini vereyim.” [1] buyurmuştur.

 

Ayrıca Allah-u Teala şu müjdeyi vermektedir; “De ki: ‘Ey kendilerinin aleyhine aşırı giden kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Şüphesiz Allah bütün günahları affeder. Çünkü O, çok bağışlayan, çok merhamet edendir.’” [2] Kıymetli Müslümanlar, Kandil geceleri; huzuru arayan bir yürek için bir imdat çağrısı, bir kurtuluş olup, hayatımıza bembeyaz bir sayfa açmaktadır. Dolayısıyla bu geceleri bir fırsat bilerek değerlendirmeye ve istifade etmeye çalışmalıyız. Zira kandiller, insanın adeta yeniden Rabbine döndüğü; insanı gerçek huzura, mutluluğa götüren eşsiz günlerdir.

 

Tüm bu güzellikler kandil gecelerinde yakılan bir tövbe kıvılcımıyla kendini göstermektedir. Çünkü tövbe günahlardan bir arınmadır. Bunun için kandil geceleri hayatımızda yeniden bir diriliş ve ab-ı hayatımız olsun. Bu geceleri evlerimize ve bütün yüreklere taşıyalım. Eşimize, çocuklarımıza, komşularımıza ikramlarda bulunarak kandil günlerini renklendirelim. Aramızdaki sevgi bağlarını, dayanışma ruhunu güçlendirelim.

 

Kırgınları barıştıralım. Elimizi ve gönlümüzü herkese açalım. Cemaatle namaz kılarak cemaat olmanın ve ana-baba çocuklar ile birlikte saf tutarak aile olmanın bilincine vararak yüreklerimizi Yüce Yaratıcıyla buluşturmanın huzurunu yaşayalım. O halde değerli kardeşlerim, Bu gecede, kendimiz, ailemiz, bütün Müslümanlar ve insanlık için Allah’a dua edelim. Bu duygularla Berat Kandilinizi kutluyor, birlik ve beraberliğimize, insanlık için barış, huzur ve saadete, bütün müminlerin de affına..beratımıza vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum. [1]Tac,11-107 [2] Zümer, 39/53

 

 

FERHAT POLAT

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.